Akce - rok 2017

« předešlý rok 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 následující rok »

Zahájení sezónního provozu historických vozidel

Trolejbus 17Tr na lince H24 projíždí ulicí Veslařskou Pravidelný víkendový provoz historické tramvajové a trolejbusové linky bude letos zahájen v sobotu 1. července. Trasy i jízdní řády nostalgických linek budou stejné jako v minulém roce: Tramvaje pojedou na zvláštní lince H4 v trase Komenského náměstí - Česká - Náměstí Svobody - Hlavní nádraží - Hybešova - Mendlovo náměstí, trolejbusy budou v provozu na zvláštní lince H24 v trase Mendlovo náměstí - Pisárky - Vozovna Komín. V zastávce Mendlovo náměstí je možné mezi oběma linkami přestoupit.

Linky H4 a H24 budou v provozu vždy o víkendech a svátcích od 10:00 do 18:00 v intervalu 60 minut. Platí zde běžný tarif IDS JMK s výjimkou přepravy jízdních kol a nadměrných zavazadel, která v historických vozidlech není povolena. Provoz historických linek se předpokládá do 28. září.

Kromě zvláštních historických linek pokračuje také nasazování retro tramvají na pravidelné linky vždy první sobotu v měsíci. Vzhledem k výlukové činnosti nebude v měsících červenci a srpnu v provozu linka 10, retro vůz proto bude o sobotách 1. 7. a 5. 8. nasazen na 2. kurz linky 5.
» celý text...

(Autor: Miky, 29. 6. 2017, Trvalý odkaz)
 

Dopravní nostalgie 2017

Autobus Škoda 706 RO Technického muzea opouští zastávku Česká Dopravní nostalgie, jež je tradičně součástí festivalu Brno - město uprostřed Evropy, se letos uskuteční o víkendu 24. - 25. června.

Hlavní část sobotního programu se tentokrát bude odehrávat v areálu brněnského výstaviště, návštěvníci se také budou moci zúčastnit dne otevřených dveří v komínské vozovně trolejbusů, o němž jsme již informovali v samostatné aktualitě. Na obě tato místa tedy budou směřovat linky obsluhované historickými vozidly, a to z náměstí Svobody (tramvaje, autobusy) nebo z České (trolejbusy). Exponáty Technického muzea v Brně a nedávno zrekonstruované retro vozy Dopravního podniku města Brna a mezi nimi i nejnovější přírůstek, tramvaj T2 1435, budou k vidění v centru města už od 10 hodin. Na výstaviště bude vypraven i vlak tažený parní lokomotivou 433.001 "skaličák" (v čele ve směru k výstavišti) a motorovou lokomotivou T478.1001 "bardotka" (v čele ve směru do Králova Pole), a to z Králova Pole přes Židenice, dolní nádraží a po vlečce vedoucí středem ulice Poříčí.

AKTUALIZACE 22. 6. 2017: Na základě nařízení hasičské záchranné služby je jízda parní lokomotivy vzhledem k velkému suchu a nebezpečí požáru zakázána! Místo parní lokomotivy 433.001 bude řazena motorová lokomotiva T478.1002.

II. AKTUALIZACE 22. 6. 2017: Ve spolupráci se společností Kordis se podařilo dohodnout podmínky pro jízdu parní lokomotivy. Platí tedy původní varianta a vlak bude tažen lokomotivou 433.001 "skaličák".

Na neděli jsou připraveny jízdy historických tramvají a ve spolupráci se společností Kordis také zvláštní linka historických autobusů k jeskyni Výpustek, kde bude možné se v ceně jízdenky zúčastnit prohlídky.
» celý text...

(Autor: Miky, 21. 6. 2017, Trvalý odkaz)
 

20 let trolejbusové vozovny Komín

vozovna Komín K příležitosti výročí 20 let od dokončení trolejbusové vozovny v Komíně zve DPMB dne 24. června 2017 na den otevřených dveří v tomto areálu. Vozovna bude zpřístupněna od 12 do 18 hodin a vstup do ní je možný z ulice Veslařské od zastávky autobusů linek 44, 67 a 84. K vozovně budou vedeny v rámci dopravní nostalgie zvláštní linky z centra, které budou obsluhovány historickými vozidly.

Hlavní část programu proběhne na odstavné ploše, kde budou mít návštěvníci již tradičně možnost prohlédnout si historické i současné typy trolejbusů nebo montážní vůz údržby trolejového vedení doplněný o ukázku jednotlivých prvků trolejového vedení. Z odstavné plochy bude rovněž odjíždět trolejbus na komentovanou prohlídku pracovišť údržby umístěných v přízemí budovy. Před příjezdem do těchto prostor bude projíždět mycí linkou. Projekce zaměřená na řídící a informační systém se simulátorem vozidlové části tohoto systému bude probíhat ve školicí místnosti. Kromě toho bude na dni otevřených dveří stánek informační kanceláře, u něhož proběhne prodej směrových tabulí a upomínkových předmětů.

Pokud akci navštívíte, nezapomeňte se řídit pokyny pořadatelů, nevstupujte mimo vyhrazené prostory, nedotýkejte se technologických zařízení a dbejte zvýšené opatrnosti v blízkosti montážních jam.

» evidence vozidel vozovny Komín «
» fotografie z areálu vozovny Komín «

(Autor: Lukin, 8. 6. 2017, Trvalý odkaz)
 

Brněnská muzejní noc 2017

V roce 2017 proběhne v pořadí třináctá Brněnská muzejní noc, a to v sobotu 20. května. Od odpoledních hodin až do půlnoci bude pro neobvyklou noční návštěvu otevřena řada muzeí, a to buď zdarma, nebo za symbolické vstupné. Pro dopravu do areálů vzdálenějších od centra města bude v provozu 8 zvláštních autobusových linek.

Trasy zvláštních linek jsou shodné jako v minulých letech:


Linka A: Česká - Klusáčkova - Skácelova - Technické muzeum

Linka B: Žlutý kopec - Česká - Jugoslávská - Bratislavská - Körnerova - Česká - Žlutý kopec

Linka C: Česká - Mohyla Míru

Linka D: Česká - Úzká - Komárov - Chrlické náměstí - Rajhrad

Linka E: Česká - Hrad Špilberk

Linka F: Česká - Mendlovo náměstí - VIDA! - Anthropos

Linka G: Česká - Úzká - Hladíkova - Zetor Gallery

Linka H: Česká - Předklášteří


Linky jsou v provozu od 18:00 do 0:30 podle zvláštního jízdního řádu. Vybrané odjezdy na nich zajistí nízkopodlažní autobusy. Na linku A budou nasazeny také historické autobusy Technického muzea. Doprava na linkách A - H je zdarma.

Vzhledem k omezené kapacitě areálů Mohyly Míru a Podhoráckého muzea v Předklášteří je třeba pro nástup do autobusů linek C a H předložit bezplatnou místenku. Místenky budou od 17. května k dispozici v historickém autobusu, který bude sloužit jako informační stánek na náměstí Svobody; část bude vydávána ve středu 17., část ve čtvrtek 18. a část v pátek 19. května.

Kromě linek C a H budou všechny linky operativně posilovány podle aktuální poptávky. Provoz tramvajových linek 1, 4 a 8 bude prodloužen nad rámec běžných jízdních řádů a posíleny budou také první rozjezdy běžných nočních linek od hlavního nádraží.

Jízdní řády zvláštních linek a plánek přestupního uzlu Česká naleznete na stránkách www.dpmb.cz, další informace o muzejní noci pak na stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz.

(Autor: Miky, 14. 5. 2017, Trvalý odkaz)
 

Zahájení plavební sezóny 2017

Loď Lipsko na hladině Brněnské přehrady 22. března - usazování nové lávky pod hradem Veveří 71. plavební sezóna bude na Brněnské přehradě zahájena v sobotu 29. dubna 2017. Od 10:00 se bude konat tradiční slavnostní zahajovací ceremoniál s nástupem kapitánů, v 10:30 pak krátká společná okružní plavba všech lodí, při níž se budou moci bezplatně svézt i první cestující. Od 11:30 se budou lodě řadit na jednotlivé spoje podle platného plavebního řádu. Ukončení sezóny se předpokládá v neděli 22. října 2017.

Novinkou letošní sezóny bude zrekonstruované přístaviště pod hradem Veveří. Od začátku roku zde v posunuté poloze blíže ke hradu vznikla zastřešená lávka s bezbariérovým přístupem a prvky usnadňujícími orientaci nevidomých cestujících. Bezbariérově je také řešena návaznost na přístupovou cestu k hradu Veveří. Společně s novým přístavištěm byl také revitalizován prostor zátoky se studánkou, který nyní nabídne příjemné místo k odpočinku. Hlavní dřevěná část lávky je dlouhá 28 metrů a váží 19,5 tuny.

(Autor: Miky, 22. 4. 2017, Trvalý odkaz)
 

Přehlídka dopravní techniky 2017

Škoda 706 RTO s přívěsem B40 při loňském DOD Tradiční den otevřených dveří v depozitáři Technického muzea v Řečkovicích letos připadá na víkend 22. - 23. dubna 2017. Otevřeno bude po oba dny od 9:00 do 17:00 a kromě výstavy autobusů a užitkových vozidel Technického muzea bude k vidění například hasičská a vojenská technika. Připraveny jsou i oblíbené ukázky činnosti hasičů.

Od 10:00 do 16:40 budou jednotlivé autobusy ze sbírky Technického muzea vyrážet na okružní vyhlídkové jízdy. Odjezdy budou v intervalu 40 minut a vzhledem k omezené kapacitě bude nutné si předem zakoupit jízdenku na konkrétní odjezd.

Vstupné do areálu činí symbolických 20 Kč, děti do 130 cm výšky a držitelé průkazů ZTP mají vstup zdarma. Areál se nachází přímo u zastávky linek 41 a 71 Žilkova, dostupný je také pěšky od konečné linky 1 v Řečkovicích. Na místě bude zajištěno občerstvení a prodej upomínkových předmětů.

(Autor: Miky, 15. 4. 2017, Trvalý odkaz)
 

Turistický minibus v roce 2017

Turistický minibus na náměstí Svobody Na Velký pátek zahajuje svůj sezónní provoz turistický minibus v režii Turistického informačního centra města Brna a Dopravního podniku města Brna. V roce 2017 nabídne celkem 3 varianty vyhlídkové okružní trasy městem Brnem.
» celý text...

(Autor: Miky, 12. 4. 2017, Trvalý odkaz)
 

Pravidelné jízdy Pivní tramvaje v roce 2017

K2R-RT 1018 na Mendlově náměstí Už třetím rokem vyrazí Pivní tramvaj, vůz K2R-RT 1018, na pravidelné jízdy do ulic Brna. Svůj provoz v letošní sezóně zahájí tradičně na zelený čtvrtek 13. dubna, kdy bude každou hodinu od 18:00 do 21:00 vyrážet na okružní jízdu městem. Na čepu nebude chybět speciální sezónní Zelené pivo.

Až do konce října pak bude tramvaj vyjíždět podle stejného jízdního řádu každý pátek. Jízdné pro jeden okruh činí 60 Kč, v předprodeji v infocentru Dopravního podniku města Brna na ulici Novobranské a v infostánku v uzlu Česká 50 Kč. Další informace o pravidelných jízdách i o možnosti pronájmu naleznete na www.dpmb.cz/cs/pivni-tramvaj.
» celý text...

(Autor: Miky, 9. 4. 2017, Trvalý odkaz)
 

Šalinění 2017

Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá v pátek 7. 4. 2017 10. ročník strategického závodu veřejnou dopravou v Brně a okolí. Cílem je zisk maximálního počtu bodů za projetí jednotlivých linek, zastávek a speciálních bonusových zastávek. Sraz účastníků se bude konat v 15:00 na stanovišti č. 48 autobusového nádraží na Zvonařce. Podrobnější informace naleznete na salineni.spjf.cz.

(Autor: Miky, 5. 4. 2017, Trvalý odkaz)
 

Spouštění lodí na hladinu přehrady

Areál lodní dopravy na přehradě Dopravní podnik města Brna zve zájemce na Brněnskou přehradu, kde v rámci příprav na plavební sezónu proběhne ve dnech 5., 6. a 7. dubna spouštění lodí na hladinu. Práce začnou vždy přibližně v 7:30. Z důvodu bezpečnosti bude přístup pro návštěvníky umožněn pouze na vyhlídkové terasy nad areálem lodní dopravy. Slavnostní zahájení letošní plavební sezóny je naplánováno na sobotu 29. dubna, podrobnosti budou zveřejněny v samostatné aktualitě.

(Autor: Miky, 4. 4. 2017, Trvalý odkaz)
 

Zahájení provozu retro tramvají na lince 10

Sobotou 1. dubna 2017 bude odstartován provoz retro tramvají na lince 10. Každou první sobotu v měsíci v období od dubna do října bude vypravena jedna z retro tramvají (T3 1525 nebo K2 1123/II) na celodenní kurz 01002. Na lince platí běžný tarif a přepravní podmínky IDS JMK. Jízdní řád naleznete níže.
» celý text...

(Autor: manil, 31. 3. 2017, Trvalý odkaz)
 
« předešlý rok 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 následující rok »

Aktualizace: Eda, Miky, manil a další. Uvítáme jakékoliv upřesnění a doplnění. Můžete tak učinit nejlépe v diskuzním fóru nebo na výše uvedené mailové adrese.

ikonka rss Nyní můžete sledovat aktuality na BMHD i pomocí své RSS čtečky: RSS feed

ikonka Twitteru Máme i účet na twitteru: @BMHDcz

ikonka Instagramu A zajímavé fotky z provozu dáváme na náš instagramový profil: BMHD.cz

© BMHD (2002 - 2017)