Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Technické muzeum v Brně má nový přírůstek

Do sbírky tramvají brněnského Technického muzea přibyla v červenci T3M 1594, která byla od DPMB odkoupena po odstavení z osobního provozu.
Vůz 1594 se tak stal po T3 1521 a T3 4101 upravené pro výcvik řidičů již třetí tramvají typu T3 v majetku technického muzea. Pro zachování tramvaje T3M bylo rozhodnuto zejména díky tyristorové elektrické výzbroji ČKD TV 1, která byla vyvinuta na přelomu 60. a 70. let 20. století. Ve své době znamenala obrovský technologický pokrok oproti odporové výzbroji jak v ovládání a plynulé jízdě vozidla, tak v úsporách elektrické energie. V letech 1976 - 1981 byly sériově vyráběné výzbroje TV 1 dodávány do Dopravních podniků Praha, Brno, Ostrava, Bratislava a Košice. Ty si je do tramvají T3 montovaly v rámci dílenských prohlídek samy ve svých dílnách. V současné době jsou T3M v provozu pouze v Praze, Brně a v počtu několika posledních kusů v Bratislavě. Nově se tramvaje T3M objevily v počtu 6 ks také v ukrajinském Charkově, kde byly zakoupeny jako ojeté z Prahy. Ve všech původních provozech ovšem dochází k postupnému vyřazování T3M z provozu.
K výběru tramvaje 1594 pro muzejní účely došlo díky největšímu množství původních prvků. Prakticky po celou dobu provozu jezdila jako "B" vůz, zůstala ji tak zachována původní zástěna kabiny. Odpojovač trolej-zem je ukryt na původním místě vlevo od sedadla řidiče pod palubní deskou. Vůz dosud má i původní cedulovou linkovou orientaci.
1594 prozatím zůstává ve vozovně Medlánky v ochranné kleci pro historické tramvaje na 11. koleji a bývá využívána při manipulaci s historickými vozidly v areálu vozovny.
V budoucnu bude TMB vyvíjet snahu uvést T3M 1594 do stavu, ve kterém jezdila začátkem 80. let po instalaci výzbroje TV 1. Bude se jednat zejména o přelakování do červeno-krémového nátěru, odstranění poptávkového otevírání dveří, rekonstrukce palubní desky a výměna všech spínačů, výměna oken za nepoškozená vandaly apod.
autor: manil, 1. 8. 2012, Novinky ve vozovém parku DPMB, trvalý odkaz