Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Šalina pub - barová a restaurační tramvaj na brněnských kolejích

Šalina pub při představení na Moravském náměstí Interiér vozu při pohledu zepředu Šalina pub přijíždí do pisárecké vozovny; zde bude i deponována V sobotu 15. června krátce před polednem byla veřejnosti představena a za účasti generálního ředitele DPMB Ing. Miloše Havránka, manažera pivovaru Starobrno Petra Syřiště a dalších zástupců slavnostně pokřtěna barová a restaurační tramvaj Šalina pub, která vznikla rekonstrukcí vozu K2R 1018 v Ústředních dílnách Dopravního podniku města Brna v Medlánkách.

Tramvaj je celkově laděna do zelené barvy. Zvenku na první pohled zaujme vyobrazením pivních půllitrů ve střední části a stylizovanými logy "Šalina pub". V interiéru najdeme v přední části čtyři stoly - dva se čtyřmi místy k sezení na levé straně (ve směru jízdy) a dva se dvěma místy k sezení na straně pravé. Až ke kloubu pak po obou stranách následuje řada sedaček zády k oknu, za kloubem se u zadních dveří nachází výčep, lednička, kávovar, mikrovlnná trouba a nechybí ani chemická toaleta v podobném provedení, jaké známe například z dálkových autobusů. V zadní části je opět řada sedaček naproti sobě zády k oknům. Na svislých madlech jsou v předním i zadním článku instalovány držáky na kelímky s pivem, kávou a jinými nápoji. Sedačky jsou původní, místo látky ale byly potaženy tmavězelenou koženkou. Okenní sloupky a vnitřní obložení interiéru je polepeno fóliemi se zdařilou imitací dřeva. Do tramvaje se vejde 38 sedících a 17 stojících cestujících.

Výčep umožňuje točit najednou tři druhy piva - Starobrno Tradiční, Starobrno Medium a Starobrno Ležák. Na palubu se vejdou celkem 4 sudy po 30 litrech, tedy celkem 120 litrů piva, cestující se ale nemusí bát, že by došlo. Pro případ potřeby je zajištěno spojení se zásobovacím vozem, zásoby piva a dalšího sortimentu je tak možné během krátké zastávky doplnit. Kromě piva nabídne tramvaj i nealkoholické teplé a studené nápoje a několik druhů jídel. Občerstvení zajišťuje firma Royal Party Servis, jejíž personál je i nedílnou součástí při pronájmu tramvaje.

V roce 2013 je plánován zkušební provoz tramvaje, bude tedy k dispozici pro objednané jízdy - oslavy, firemní večírky, reklamní akce, prezentace nebo další příležitosti. Výhledově je pak v plánu i pravidelný provoz na určené trase. V tramvaji je možné využít audiovizuální techniku s obrazovkami nainstalovanými na zadní stěně kabiny řidiče a v zadní části pod stropem, samozřejmostí je bezdrátový headset s mikrofonem. Nechybí zde připojení k internetu pomocí technologie Wi-Fi. V případě potřeby je možné využít standardní elektrické zásuvky na 230 V, například pro dobití mobilního telefonu nebo pro napájení přenosného počítače.

Rekonstrukce podle návrhu marketingového oddělení pivovaru Starobrno ve spolupráci se společností SNIP & CO byla realizována pracovníky Ústředních dílen dopravního podniku v Medlánkách v období od března do června 2013. Celková cena rekonstrukce se vyšplhala na 3 miliony korun a na jejím financování se výrazně podílel pivovar Starobrno. Na technickém řešení se podílely mimo jiné firmy Pragoimex a VKV Praha. Zásadní úpravou bylo dosazení druhého statického měniče SMTK 10 se střídavým výstupem 230 V ~, který by měl zajistit dostatečnou kapacitu pro spolehlivé napájení všech střídavých elektrických spotřebičů. Trakční výzbroj TV8 a další původní komponenty zůstaly zachovány.

Barová tramvaj, která v České republice ani na Slovensku nemá obdoby, bude deponována ve vozovně Pisárky, kde je i připraveno technické zázemí pro vypouštění chemického WC a pro další úkony spojené s provozem tramvaje.
autor: Miky, 17. 6. 2013, Novinky ve vozovém parku DPMB, Akce, trvalý odkaz