Elektronické zastávkové panely pro MHD v Brně | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Elektronické zastávkové panely pro MHD v Brně

Jedna z možných variant řešení zastávky s elektronickým panelem (zrdoj: zadávací dokumentace DPMB) Po několikaletém provozu elektronických informačních panelů ve významných přestupních uzlech na území i mimo území města Brna se pravděpodobně dočkáme i panelů přímo na zastávkách brněnské MHD. Tyto panely by na rozdíl od těch již provozovaných, které jsou v majetku a ve správě společnosti Kordis JMK, měly patřit přímo Dopravnímu podniku města Brna, který také v srpnu 2013 vypsal výběrové řízení na dodávku, montáž a uvedení do provozu 55 kusů panelů. Termín pro podání nabídek byl stanoven na 16. září 2013 a předpokládaná cena je 9,8 milionů korun.
Panely by měly být menší, než ty stávající "krajské". Vejdou se na ně tři řádky, z nichž první dva zobrazí nejbližší odjezdy z dané zastávky automaticky aktualizované ze systému RIS podle aktuálního zpoždění vozidel a na třetím řádku poběží dispečerem zadaný text o plánovaných nebo mimořádných výlukách a další aktuální informace z provozu.

V panelu bude integrován reproduktor pro poskytování informací nevidomým cestujícím a pro upozornění cestujících na případné mimořádnosti v dopravě. Bude také možné doplnit kameru pro sledování aktuální situace na zastávce ze stanoviště dispečinku. Na rozdíl od panelů, které fungují už nyní, se nepočítá se zavedením bezdrátového připojení k internetu pro cestující. Orientační rozměry panelů jsou 1000 mm x 180 mm pro variantu s kamerou a reproduktorem po stranách nebo 750 mm x 250 mm pro variantu s kamerou a reproduktorem nad textovými řádky.

Velká pozornost byla věnována otázce rozmístění panelů. Byly vybrány zejména zastávky na samostatných tramvajových tělesech, aby bylo možné efektivně informovat cestující o případných mimořádnostech v provozu a o zavedení operativní náhradní autobusové dopravy:

1. část - trať do Bystrce:
Výstaviště - hlavní vstup, Lipová, Pisárky, Stránského, Vozovna Komín, Svratecká, Podlesí, Přístaviště, Rakovecká, Kubíčkova, Ondrouškova, Ečerova

2. část - trať do Líšně a do Starého Lískovce:
Židovský hřbitov, Krásného, Masarova, Kotlanova, Stránská skála, Stránská skála - smyčka, Krematorium, Běloruská, Švermova, Dunajská

3. část - trať do Modřic + Lesná
Lesná - Čertova rokle, Bohunická, Ořechovská, Moravanské lány, Moravanská, Modřická cihelna, Tyršova

4. část - dispečink DPMB
Novobranská - sál dispečinku DPMB

Na většině zastávek budou umístěny 2 panely (pro každý směr jeden), v případě zastávek Rakovecká, Ečerova, Stránská skála, Stránská skála - smyčka a Lesná - Čertova rokle bude umístěn panel jeden. Pro dispečerský sál na Novobranské ulici se počítá s instalací tří panelů pro testovací a kontrolní účely.

Montáž a zprovoznění všech panelů se předpokládá do konce roku 2014.
autor: Miky, 2. 9. 2013, Ostatní, trvalý odkaz