Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Úpravy muzejní T3M 1594

V červenci roku 2012 odkoupilo Technické muzeum v Brně od Dopravního podniku města Brna tramvaj T3M 1594 zejména za účelem zachování tramvaje s elektrickou výzbojí ČKD Trakce TV1. Tyto výzbroje byly dodávány na přelomu 70. a 80. let minulého století dopravním podnikům v Československu pro modernizace tramvají T3 (Praha, Brno, Ostrava, Bratislava, Košice). Bližší info najdete v aktualitě o odkupu vozu 1594 technickým muzeem.
T3M 1594 po převedení pod TMB až do podzimu loňského roku stála v uzamčené kleci pro historická vozidla na 11. koleji v medlánecké vozovně a byla občasně využívána pro manipulaci s historickými tramvajemi po areálu. Po uvolnění finančních prostředků Technickým muzeem na úpravu exteriéru byla uzavřena dohoda s DPMB (který při opravě tramvaje figuroval jako dodavatel) a "tyristorák" se přesunul do vozovenské karosárny. Zde se pod vedením odborného pracovníka TMB, Miloše Tlaskala, podrobil přelakování do červeno-krémových barev a dalším opravám zevnějšku (např. výměna oken za nepoškozená vandaly, výměna dveřních křídel a jejich ošetření antikorozním nástřikem, doplněním držáku na cedule, odstranění poptávkového otevírání dveří atd.).
K dokončení úprav exteriéru tak, aby tramvaj odpovídala vzhledu v první polovině 80. let, zbývají doplnit původní brzdová a směrová světla a evidenční čísla.
V současné době hledá TMB ve vlastních zdrojích finanční prostředky pro obnovu interiéru tramvaje. Při ideálním chodu celé akce je možné, že se za rok při dopravní nostalgii setkáme v ulicích Brna i s 1594.
autor: manil, 13. 2. 2014, Novinky ve vozovém parku DPMB, trvalý odkaz