Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Exkurze ve vozovně Slatina

Vozovna Slatina v roce 1983 Výstavba trolejbusové části vozovny Květnová exkurze se uskuteční ve vozovně trolejbusů a autobusů ve Slatině. Pro vysoký zájem o exkurze je nově nutné se předem registrovat na adrese www.dpmb.cz/cs/exkurze-pro-verejnost-objednavka. Pro tuto exkurzi je stanoveno více termínů ve dnech 15. a 16. května (úterý a středa).

V souvislosti s rozsáhlou výstavbou sídlišť a s tím souvisejícím rozvojem autobusové dopravy přestaly na přelomu 60. a 70. let dostačovat kapacity autobusových garáží na Grmelově ulici a v Králově Poli. Proto bylo v roce 1972 rozhodnuto o výstavbě nového areálu na Hviezdoslavově ulici ve Slatině. Stavba byla zahájena o rok později a v roce 1976 zde byl zahájen provoz. Do Slatiny byly přesunuty všechny autobusy z garáží Grmelova a část vozů z Králova Pole. K dispozici jim byla hala denního ošetření, čerpací stanice a venkovní odstavná plocha, během dalších let přibyla diagnostická hala (1978), mycí linka (1978), správní budova (1980) a opravárenské haly (1987-1994). Zásadní změnou bylo vybudování plnicí stanice a dalšího zázemí pro údržbu vozů s pohonem na stlačený zemní plyn, které jsou nakupovány od roku 2014. Dnes je do Slatiny zařazeno přibližně 200 autobusů (z toho cca 75 % s pohonem na CNG), přičemž přesný počet se v současné době průběžně mění s dodávkami nových autobusů (SOR NBG 12 a Iveco Urbanway 18M CNG) a s tím souvisejícími přesuny naftových autobusů do medlánecké vozovny.

Trolejbusy se do Slatiny dostaly v roce 1984, kdy pro deponování vozů obsluhujících slatinskou část sítě (linky 131, 133 a 141) vznikla jednoduchá montovaná hala denního ošetření a venkovní odstavná plocha pro cca 50 vozů. Do nově otevřené vozovny byly převedeny vozy 9Tr z Husovic. Ve stejném stavu, jako v době zahájení provozu, se trolejbusová část vozovny nachází v podstatě dodnes, kdy je zde ve stavu celkem 26 trolejbusů. I tento počet se ale v současné době může vzhledem k přesunům vozů mezi vozovnami mírně změnit.
autor: Miky, 11. 5. 2018, Akce, trvalý odkaz