Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Zkušební provoz elektronického označníku BiZON

Elektronický označník BiZON na zastávce Mozolky (foto: DPMB) Od pondělí 11. června mohou cestující na zastávce Mozolky v Žabovřeskách narazit na novinku v podobě elektronického interaktivního označníku s označením BiZON. Označník dodala firma VARS BRNO, a. s., a ke zkušebnímu provozu jej brněnskému dopravnímu podniku zdarma zapůjčila firma UNICAB, s. r. o., prozatím na neomezenou dobu.

Označník je tvořen patnáctipalcovým displejem využívajícím technologii e-paper, který spotřebovává elektrickou energii pouze při změně zobrazovaných informací; umožní tedy ušetřit až 90 % procent nákladů oproti elektronickým panelům používaným v současnosti v Brně i v Jihomoravském kraji. V horní části jsou uvedeny aktuální odjezdy jednotlivých spojů, ve spodní části pak text o zkušebním provozu. Pomocí jediného ovládacího tlačítka je možné zobrazit jednotlivé jízdní řády, mapy sítě a další informace, například o výlukách a změnách v organizaci MHD. Díky použité technologii je displej výborně čitelný i na přímém slunci, za snížené viditelnosti pak čitelnost zajišťuje podsvícení. Výhodou je možnost nahrání všech zobrazovaných informací na dálku pomocí datového připojení. Samozřejmostí je funkce hlasového předčítání informací pro zrakově postižené cestující. Označník je odolný vůči povětrnostním vlivům i vůči projevům vandalismu.

Pro zpětnou vazbu byla zřízena zvláštní e-mailová adresa oznacnik@dpmb.cz, kam mohou cestující posílat své náměty a připomínky. Dopravní podnik má do budoucna zájem o rozšíření tohoto typu označníku i na další zastávky. Další podrobnosti o označníku jsou uvedeny na stránkách firmy VARS: www.vars.cz/oznacnik.
autor: Miky, 15. 6. 2018, Ostatní, trvalý odkaz