Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Nová vozidla pro MHD v Brně

Zatím jediné EVO2 v ČR najdeme v Liberci Plány na obnovu vozového parku brněnské MHD pokračovaly na jaře letošního roku vypsáním výběrových řízení na dodávku nových tramvají a autobusů. Co se týče tramvají, poptával Dopravní podnik města Brna poměrně netradičně pouze dodávku jednotlivých komponentů pro kompletaci vozidel spolu s nezbytnou výrobní dokumentací. Přímo v ústředních dílnách dopravního podniku by tak mělo vzniknout až 41 středněkapacitních 100% nízkopodlažních tramvají. Do výběrového řízení se přihlásil jediný uchazeč, a sice Krnovské opravny a strojírny, s. r. o., s modelem EVO2. Celková cena za nová vozidla má činit 1 085 803 000 Kč, na jednu tramvaj tak připadá částka 26 483 000 Kč (bez DPH), další náklady si pak vyžádá dodávka výrobní dokumentace a licenční smlouva. V ceně také není zahrnuta práce na kompletaci jednotlivých vozidel v brněnských ústředních dílnách. Smlouva je rámcová, dopravní podnik tedy nemusí odebrat všech 41 vozidel. Komponenty pro stavbu prvních dvou by měly být dodány do podzimu příštího roku, další vozy pak v případě podpisu navazující smlouvy budou následovat v rozmezí let 2020 - 2025. Na okraj doplňme, že tramvaj typu EVO2 je zatím v ČR v provozu jediná, a to v Liberci, brzy se ale tento typ má objevit i v Plzni a v Mostě.

Brněnské provedení nových Crosswayů bude vzhledově velmi podobné pražskému, půjde ale o verzi LINE Výběrové řízení na nové autobusy bylo úspěšné až na druhý pokus, první, poptávající 15 nízkopodlažních městských autobusů standardní délky, bylo na základě zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zrušeno. Do druhého výberového řízení bylo následně doplněno i 5 částečně nízkopodlažních dvoudveřových autobusů pro příměstský provoz. Z vítězství se může radovat firma Zliner, s. r. o., fungující coby dealer značky Iveco, s modely Iveco Urbanway 12M (15 městských autobusů) a Iveco Crossway LE LINE 12M (5 příměstských autobusů). V případě městských vozidel se celková cena vyšplhá na 89 925 000 Kč, tj. 5 995 000 Kč za jeden vůz, v případě příměstských autobusů je to celkem 24 900 000 Kč, tj. 4 980 000 Kč za jeden vůz (vše bez DPH). Na rozdíl od autobusů dodávaných v minulých letech (s výjimkou minibusů Dekstra) budou nové autobusy poháněny naftou a budou přiděleny do vozovny Medlánky, kde by měly postupně nahradit Karosy řady B900 a starší Citelisy 12M.

U všech nových vozidel je již samozřejmostí použití klimatizace prostoru pro cestující, novinkou jak u tramvají, tak u autobusů budou USB zásuvky v interiéru pro nabíjení drobné elektroniky.
autor: Miky, 18. 9. 2018, Novinky ve vozovém parku DPMB, trvalý odkaz