Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Změny od 9. prosince 2018

Vlaková výluka si vyžádá opětovné zavedení linky P6 Dopravu v Brně ovlivní od celostátního změnového termínu, tedy od neděle 9. prosince, zejména rozsáhlá vlaková výluka na hlavním nádraží. Zde naleznete souhrn všech změn, které se dotknou Brna a nejbližšího okolí.

(aktualizováno 5. 12. 2018)


V souvislosti s vyloučením vlakové dopravy mezi hlavním nádražím a Horními Heršpicemi dojde ke změně na lince 61, která bude nově vedena v trase Nemocnice Bohunice - Ústřední hřbitov - Křídlovická - Hlavní nádraží - Úzká - Dolní nádraží a v úseku Hlavní nádraží - Dolní nádraží bude sloužit jako náhradní doprava za vlak. V tomto úseku také bude zkrácen interval v návaznosti na příjezdy a odjezdy jednotlivých vlaků a připraveno bude i operativní posílení podle aktuální poptávky. Linka 61 již tedy nebude obsluhovat úsek Zvonařka - Komárov, náhradou zde bude možné využít spoje ostatních linek, mimo jiné i nově zřízenou linku E63 (viz níže). Jako náhradní doprava za vlak budou zavedeny i další linky:

  • linka P6 v trase Nové sady - Hlavní nádraží - Malinovského náměstí - Moravské náměstí - Semilasso - Královo Pole, nádraží
  • linka E63 v trase Hlavní nádraží - Úzká - Zvonařka - Železniční - Konopná - Komárov - Chrlice, nádraží - Chrlice, smyčka (zastaví pouze na uvedených zastávkách)
  • linka E77 v trase Hlavní nádraží - Tržní - Černovičky - Slatina, nádraží (zastaví pouze na uvedených zastávkách)

K brněnskému hlavnímu nádraží budou také prodlouženy regionální autobusové linky 509 z Komárova a 610, 611 a 612 ze Sokolnic. Linky 610 a 611 pojedou přes Komárov, linka 612 pojede přes Černovickou terasu. V souvislosti s tím bude zrušena účelová linka 73.

Podrobnosti o organizaci dopravy při výluce naleznete v příslušné sekci: Vlaková výluka v Brně - rekonstrukce hlavního nádraží.


Další změny:

Na linku 1 budou nasazeny pouze velkokapacitní soupravy VarioLF2 + VarioLF.

Další změnou bude doplnění zastávek Ondrouškova a Štouračova do trasy linky E50. Obě zastávky jsou a i nadále budou provozovány v režimu na znamení.

Linka 82 nově v úseku Hybešova - Hlavní nádraží pojede ulicí Nádražní a vynechá tak zastávku Úzká. Vyhne se tím kolonám v oblasti ulic Úzká a Dornych. Obsluha zastávky Hlavní nádraží zůstane beze změn, autobusy tedy zastaví na 5., respektive 6. koleji (pod hotelem Grand).

I na dalších linkách dojde k úpravám menšího rozsahu, zejména v oblasti posunu poloh jednotlivých spojů a změn v garanci nízkopodlažnosti. U vybraných zastávek také dojde ke změně režimu zastavování. Přehled změn naleznete v tabulce níže:

zastávka původní režim nový režim linky poznámka
Dunajská / U Hřiště stálá z 82, náhradní doprava za tramvaj změna se týká pouze zastávek v ulici U Hřiště (pod mostem)
Gruzínská w z 82, š87 změna se týká pouze zastávek v ulici Ukrajinské
Hluboká w z 82, N90, N91 změna se týká pouze zastávek autobusů
Křídlovická o w 40, 44, 61, 84, N90, N96 změna se týká pouze zastávek autobusů
Kuldova stálá z 64, E75, 78 změna se týká zastávky autobusů u Kauflandu
Ústřední hřbitov stálá w 40, 61 změna se týká pouze zastávek autobusů v ulici Jihlavské

z - zastávka celodenně na znamení
o - zastávka od 20 do 5 hodin na znamení
w - zastávka v pracovní dny od 20 do 5 hodin a v nepracovní dny celodenně na znamení


Vybrané změny na železnici:

Mimo výše popsané omezení provozu na hlavním nádraží dojde k posílení dopravy na lince S2 mezi Brnem a Blanskem, kde bude o víkendech nově zaveden interval 30 minut.

Upraven bude jízdní řád na lince S41, kdy bude možné o víkendech dojet dvěma prvními ranními vlaky do Brna o půl hodiny dříve (příjezdy ve 4:55 a 6:01 místo příjezdů v 5:31 a 6:31). V sobotu dopoledne bude zkrácen interval v úsecích Moravské Bránice - Bohutice a Moravské Bránice - Ivančice na 60 minut.

Další změny proběhnou na linkách S6 (přidání vlaků v úseku Veselí nad Moravou - Kyjov) a S8 (zkrácení jízdních dob po rekonstrukci tratě).
autor: Miky, 1. 12. 2018, Změny v dopravě, trvalý odkaz