Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Moskva/Dallas zpět v Brně

Moskva/Dallas po příjezdu do areálu lodní dopravy Po více než rok trvající náročné rekonstrukci se na Brněnskou přehradu vrátila loď Dallas, původním jménem Moskva.

Historie zmíněné lodi, interně označené evidenčním číslem 4805, byla v několika odstavcích popsána již v aktualitě věnované zahájení rekonstrukce, proto jen ve stručnosti připomeňme, že se jedná o plavidlo vyrobené v roce 1955 přímo v areálu brněnského dopravního podniku na břehu přehrady. Loď nesla v letech 1955–1993 jméno Moskva, od roku 1993 až do roku 2012 sloužila cestujícím pod jménem Dallas. Od ukončení plavební sezóny 2012 již do provozu nezasahovala a až teprve v únoru 2019 se vydala do areálu společnosti JESKO CZ do Hlavečníku u Týnce nad Labem, kde byla zahájena její rekonstrukce.

Stěžejní část oprav probíhající v dílnách společnosti JESKO CZ trvala 14 měsíců. Po ukončení této části oprav byla loď v noci z 1. na 2. června 2020 převezena zpět do Brna, kde byla během dopoledních hodin v úterý 2. června 2020 složena z podvalníku. Následovat budou dokončovací práce, které budou již provedeny v režii Dopravního podniku města Brna.

Vzhledem k faktu, že jako Dallas mezitím byla pojmenována jedna z nových lodí z let 2010–2012, rozpoutala se mezi odbornou i laickou veřejností diskuse o novém pojmenování znovuzprovozněné lodi původního jména Moskva. Diskuse v březnu letošního roku vyústily ve vyhlášení ankety, v níž mohli do konce května na portálu Brno iD hlasovat všichni zaregistrovaní občané města Brna. Ze tří možností, Bratislava, Morava a Moskva, nakonec vzešlo jako vítězné jméno Morava, pro něž hlasovalo celkem 62 % respondentů.
autor: Miky, 4. 6. 2020, Novinky ve vozovém parku DPMB, trvalý odkaz