Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Retro autobus Škoda 706 RTO u DPMB

V úterý 11. srpna 2020 v odpoledních hodinách dorazilo do slatinské autobusové vozovny neobvyklé vozidlo – retro autobus Škoda 706 RTO v provedení CAR. Jedná se o autobus, který pro DPMB, a. s., zrenovovala společnost ZLINER s.r.o.

Autobusy Škoda 706 RTO v Brně pod hlavičkou DPMB jezdily v letech 1958–1981. Celkem bylo dodáno 132 kusů těchto designově velmi povedených autobusů. Drtivá většina z nich byla městského provedení MTZ, případně MEX. Tři vozy byly dodány v provedení CAR (s jedněmi vstupními dveřmi) a dále jeden vůz LUX (zájezdová verze). Dalších 8 skříní RTO v provedení CAR bylo dodáno jako rekonstrukce pro autobusy 706 RO. Ve výčtu nelze opomenout autobusy Jelcz, což byly licenční autobusy RTO vyráběné v Polsku. Těch bylo do Brna dodáno celkem 18.

Vzhledem k relativně vysokému počtu vozidel, které byly v Brně v minulosti provozovány, začal Dopravní podnik města Brna prakticky ihned od ustanovení retro programu v roce 2014 shánět autobus RTO nebo vrak autobusu k renovaci, aby bylo možné tímto významným typem doplnit vývojovou řadu retro vozidel ve vozovém parku DPMB. Vhodný autobus k renovaci vlastnila společnost ZLINER, která jej coby přepravník koní bez oken a s upraveným zadním čelem se sklopnou stěnou pro nástup zvířat v minulosti odkoupila od soukromé osoby. S ohledem na to, že společnost ZLINER disponuje vhodnými opravárenskými kapacitami, došlo k renovaci autobusu přímo ve Zlíně. S ohledem na to, že vůz byl jednodveřového provedení (CAR), došlo k jeho přizpůsobení poslednímu dodanému vozu do DPMB, ev. č. 2253I. Jednalo se o autobus vyrobený v posledním období výroby typu RTO v SVA Holýšov. Tyto poslední autobusy se od sériových odlišovaly zejména typem použitých směrovek a také zářivkami pro osvětlení salónu místo kruhových osvětlovacích těles.

Nový retro autobus v DPMB obdrží ev. č. 2253II stejně jako jeho vzorový autobus. Bude sloužit převážně k pronájmu a k reprezentaci firmy při výročích, historických jízdách a jiných příležitostech.

Pro úplnost uveďme, že společně s autobusem Škoda 706 RTO zakoupil DPMB od firmy ZLINER i retro autobus Karosa ŠM 11. Jeho dodání je očekáváno v říjnu 2020.
autor: manil, 14. 8. 2020, Novinky ve vozovém parku DPMB, trvalý odkaz