Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Zahájení plavební sezóny 2010 a představení nové lodi

Dnes již vyřazená loď Pionýr Po loňské přestávce, kdy byla po celý rok kvůli čištění radikálně snížena hladina brněnské přehrady, se letos lodě opět vydají na pravidelnou linku z Bystrce do Veverské Bítýšky. Zahájení letošní sezóny se v tomto roce bude sice konat až 8. května, což je později, než je obvyklé, bude zato ale zvláště slavnostní. Kromě návratu lodí na vodu po dvou letech bude důvodem k slavnostnější atmosféře představení nové lodi Lipsko, která byla do Brna po čtyřdenní náročné cestě dovezena ve čtvrtek 29. dubna z Hlavečníku u Týnce nad Labem, kde byla postavena firmou JESKO CZ.
Zahájení provozu lodí odstartují v bystrckém přístavišti v 11.00 úvodní fanfáry, následovat budou projevy, požehnání a spuštění nové lodi na hladinu. V 11.45 se pak u hlavního můstku uskuteční tradiční zahájení plavební sezóny s fanfárou a nástupem kapitánů. V pravé poledne vyplují všechny lodě na slavnostní defilé po hladině přehrady, při němž se bude moci bezplatně svézt i široká veřejnost. Jednu hodinu po poledni pak už vyrazí první loď na pravidelném spoji do Veverské Bítýšky podle platného plavebního řádu.

Se zařazením nové lodi, která u DPMB dostala evidenční číslo 4823, souvisí také odstavení a prodej v podstatě nejstarší provozní lodi Pionýr z roku 1950. Pravdou je, že "papírově" nejstarší lodí je o rok starší loď Brno, u té ovšem byla provedena v letech 2005 - 2006 celková rekonstrukce, která ve skutečnosti byla téměř kompletní novostavbou s využitím některých dílů z původního Brna a také z lodi Mír; ta byla odstavena už od začátku 90. let a teprve v roce 2006 definitivně vyřazena a sešrotována.

Pionýr byl odkoupen a odvezen městskou částí Brno-jih do nového sportovního areálu na ulici Hněvkovského a má být použit jako upoutávka na místní restauraci. Bude v něm prostor pro posezení nebo například pro účinkování hudebních kapel.
autor: Miky, 2. 5. 2010, Novinky ve vozovém parku DPMB, Akce, trvalý odkaz