Vídeň slavnostně pokřtěna | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Vídeň slavnostně pokřtěna

Projevy zástupců Brna a Vídně před spuštěním lodi na vodu Vídeň společně s Utrechtem kotví v novém přístavišti Sobota 14. května se stala jedním z velkých dnů brněnské lodní dopravy v roce 2011. Byla pokřtěna a slavnostně spuštěna na hladinu první ze dvou letošních nových lodí, loď Vídeň. Program začal v 11.00, kdy k divákům promluvili ředitel DPMB, a. s. Bedřich Prokeš, primátor města Brna Roman Onderka, Michael Häupl, starosta Vídně, našeho partnerského města, a velvyslanec Rakouské republiky Ferdinand Trauttmansdorff. Nechybělo ani tradiční požehnání, jehož se ujal starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec, a "křest" lodi rozbitím láhve šampaňského o její bok. Pak byla za slavnostních fanfár Vídeň spuštěna na vodu. Rakouská delegace se zatím s představiteli našeho města přesunula na druhou letošní novou loď Utrecht, která s nimi následně vyrazila na okruh po přehradě. Zajímavostí je, že Utrecht ještě pokřtěn nebyl; na to se můžeme těšit za dva týdny, v sobotu 28. května.
Slavnostní otevření nového areálu lodní dopravy Pohled na novou výpravnu s přístavištěm V dalším programu došlo k mírné změně oproti původnímu plánu. Plánovaná Bitva o Midway s modely lodí a letadel z 2. světové války se odehrála už po dvanácté hodině a teprve poté přistoupili představitelé brněnského dopravního podniku ke slavnostnímu otevření nové výpravny s pokladnami a se zázemím pro posádky lodí. Současně se pak otevřely brány lodního areálu pro návštěvníky. K vidění byly ukázky Poříční jednotky Městské policie a záchranářů, předvedla se také technika Povodí Moravy.

Další oslavy na Brněnské přehradě se, jak už bylo řečeno, budou konat v sobotu 28. května. Na vodu bude slavnostně spuštěna loď Utrecht, už třetí z řady pěti nových lodí, kterými dopravní podnik od loňského roku obnovuje svůj letitý, i když zachovalý lodní park. Poslední dvě nové lodě by měly být dodány v roce příštím, což také znamená vyřazení Veveří. Dallas, jak již bylo řečeno, pravděpodobně zůstane zachován jako muzejní, uvidíme ovšem, jak se ještě situace vyvine.
autor: Miky, 15. 5. 2011, Akce, trvalý odkaz