Vlaková výluka v úseku Brno hl. n. - Brno-Židenice | Výluky | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Vlaková výluka v úseku Brno hl. n. - Brno-Židenice

3. 6. 2017 00:45 - 10. 9. 2017 23:59
Linky: R9 R19 R56 S2 S3 S6 60 61

Z důvodu rekonstrukce tzv. Pražského viaduktu a 4. nástupiště brněnského hlavního nádraží bude přerušen provoz vlaků mezi stanicí Brno hlavní nádraží a zastávkou Brno-Židenice.

Vlaky kategorií railjet, EC a Ex (linka Ex3 Německo - Ústí nad Labem - Praha hl. n. - Česká Třebová - Brno hl. n. - Břeclav - Rakousko / Slovensko), vlaky kategorie Rx (linka R19 Praha hl. n. - Česká Třebová - Brno hl. n.) a vlaky kategorie RJ (linka Praha hl. n. - Brno hl. n. - Břeclav - Bratislava hl. st. / Staré Město u U. H., dopravce Regiojet) pojedou v úseku Brno-Židenice - Modřice odklonem přes stanici Brno dolní nádraží (vlaky začínající nebo končící na hlavním nádraží budou výchozí nebo končící ve stanici Brno dolní nádraží). Pro výstup a nástup cestujících zastaví v zastávce Brno-Židenice (s výjimkou vlaku Ex 581) a ve stanici Brno dolní nádraží. Náhradní dopravu v úseku Brno-Židenice - Brno hl. n. zajistí tramvajová linka 2 (viz níže), v úseku Brno dolní nádraží - Brno hl. n. autobusové linky 60 a 61 (viz níže). Většina vlaků railjet a EC pojede v úseku Praha hl. n. - Brno dolní nádraží (pouze v uvedeném směru) v upravené časové poloze o 4 minuty dříve. Vlaky Ex 572 a Ex 573 budou bez náhrady odřeknuty.

Noční vlaky EN 476 a EN 477 pojedou shodným odklonem mimo hlavní nádraží. Pro výstup a nástup cestujících zastaví ve stanicích Brno dolní nádraží a Modřice. U vlaku EN 476 je zajištěna náhradní autobusová doprava v úseku Brno dolní nádraží - Brno hl. n. a zpět (linka 60). V případě vlaku EN 477 je zajištěna náhradní autobusová doprava v úseku Brno dolní nádraží - Brno hl. n. (linka 60) pro odvoz cestujících a mimořádný vlak Os 11569 v trase Brno hl. n. (3:06) - Modřice (3:14) pro návoz cestujících.

Rychlíky linky R9 Praha hl. n. - Havlíčkův Brod - Brno hl. n. budou do 30. 6. a od 9. 9. (změna termínu!) ukončeny a výchozí ze stanice Brno-Královo Pole. Náhradní dopravu v úseku Brno-Královo Pole - Brno hl. n. zajistí tramvajová linka P6 (viz níže). Po dobu letních prázdnin od 1. 7. do 8. 9. budou vlaky vlivem souběžné výluky v úseku Vlkov u Tišnova - Tišnov ukončeny už ve stanici Křižanov a v úseku Křižanov - Brno hl. n. nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Spěšné vlaky linky S2 budou ze zastávky Brno-Židenice odkloněny do stanice Brno dolní nádraží. Náhradní dopravu v úseku Brno dolní nádraží - Brno hl. n. zajistí autobusové linky 60 a 61, ze Židenic je také možné využít tramvajovou linku 2. Osobní vlaky severní části linky S2 (od Blanska / do Blanska) budou ukončeny a výchozí ze zastávky Brno-Židenice. Náhradní dopravu v úseku Brno-Židenice - Brno hl. n. zajistí tramvajová linka 2. Špičkové osobní vlaky do Rájce-Jestřebí, resp. Blanska, tvořící patnáctiminutový takt budou bez náhrady odřeknuty. Jižní část linky S2 (Brno hl. n. - Sokolnice-Telnice - Křenovice horní nádraží) pojede bez omezení.

Na přelomu měsíců července a srpna se linky S2 dotkne další výluka v úseku Brno hl. n. - Sokolnice-Telnice.

Linka S3 bude rozdělena na dvě části:

 • (Žďár nad Sázavou - Křižanov -) Tišnov - Brno-Židenice - Modřice s odklonem mimo stanici Brno hl. n.
 • Brno hl. n. - Modřice - Vranovice (- Šakvice - Břeclav)

Do 30. 6. a od 9. 9. (změna termínu!) bude v Modřicích zajištěn přestup mezi vlaky obou provozních větví. V období od 1. 7. do 8. 9. budou z důvodu nutnosti posunu časových polohy osobních vlaků v celé trase Modřice - Tišnov (další výluková činnost - jednokolejný provoz v úseku Brno-Královo Pole - Tišnov) přípoje v Modřicích rozvázány! Posilové vlaky tvořící v severní části linky S3 ve špičkách patnáctiminutový interval budou ukončeny v zastávce Brno-Lesná, některé další vlaky linky S3 budou v části trasy nebo v celé trase bez náhrady odřeknuty. Pozor, vlaky linky S3 nezastavují ve stanici Brno dolní nádraží! Náhradní dopravu zajistí tramvajové linky P6 (z Králova Pole) a 2 (ze Židenic).

V období letních prázdnin bude navíc provoz linky S3 ovlivněn výlukou v úseku Tišnov - Vlkov u Tišnova.

Noční vlaky 4740 (Brno hl. n. - Boskovice, linka S2) a 4940 (Brno hl. n. - Tišnov, linka S3) budou od noci z 3. na 4. 6. v úseku Brno hl. n. - Brno-Židenice nahrazeny autobusem linky 2 v trase Hlavní nádraží (0:35) - Židenice, nádraží (0:41). Oba vlaky odjedou ze Židenic v posunuté časové poloze shodně v 0:45.

Na linkách R56 a S6 dojde k omezení vlaků vedených přes Židenice. Vlaky Sp 1727 a Os 4103, 4107, 4111, 4125, 4141 a 4143 pojedou v úseku Brno hl. n. - Brno-Slatina odklonem mimo zastávku Brno-Židenice. Vlaky 4103, 4107 a 4111 budou odjíždět z výchozí stanice Brno hl. n. v upravené časové poloze oproti pravidelnému jízdnímu řádu, vlak 4125 bude veden v celé trase o 10 minut dříve. Odpolední vlaky 4145, 4147, 4149, 4151, 4153 a 4155 budou výchozí ze zastávky Brno-Židenice. Náhradní dopravu zajistí kromě tramvajové linky 2 v úseku Brno hl. n. - Brno-Židenice také jednosměrná autobusová linka xS6, a to v ranní špičce v trase Židenice, nádraží - Slatina, nádraží po zastávkách shodných s linkou MHD E75 a v odpolední špičce v podobě přímých spojů v trase Brno hl. n. - Brno-Slatina s přípojem na vlaky 4145, 4147, 4149, 4151, 4153 a 4155.

Víkendové spěšné vlaky Sp 1636 a Sp 1637 budou odkloněny do stanice Brno dolní nádraží (odjezd vlaku Sp 1636 z dolního nádraží je v 8:04, příjezd vlaku Sp 1637 je ve 20:01). V úseku Brno hl. n. - Brno dolní nádraží je v případě obou vlaků zavedena náhradní autobusová doprava (linka 60). Vlaky Sp 1822, Sp 1823, Sp 1826 a Sp 1827 do Mikulova na Moravě, resp. do Šatova, budou po dobu výluky v úseku Brno-Královo Pole - Brno hl. n. a zpět odřeknuty.

Náhradní doprava bude kromě výše v textu uvedených autobusů zajištěna:

 • posílením tramvajové linky 2 v trase Stará osada - Hlavní nádraží - Ústřední hřbitov (- Modřice)
 • posílením tramvajové linky 3 v trase Stará osada - Česká (- Vozovna Komín (- Rakovecká))
 • zavedením posilové linky P6 v trase Královo Pole, nádraží - Moravské náměstí - Hlavní nádraží - Nové sady, smyčka
 • úpravou trasy autobusových linek 60 a 61, které pojedou
  • ve směru do centra od zastávky Soukenická (přeložena k zastávce nočních linek do ulice Nové sady) přes zastávky Hlavní nádraží (4. kolej), Úzká (zastávka linky 67 v ulici Dornych) a Autobusové nádraží (v ulici Trnité za křižovatkou s ulicí Opuštěnou) do zastávky Dolní nádraží (před nádražní budovou),
  • ve směru do Bohunic od zastávky Dolní nádraží (před nádražní budovou) přes zastávky Autobusové nádraží (v ulici Trnité před křižovatkou s ulicí Opuštěnou), Úzká (u Vaňkovky - v opačném směru, než obvykle!) a Hlavní nádraží (3. kolej) k zastávce Soukenická a dále po svých pravidelných trasách;
  pozor, linky 60 a 61 na odklonové trase neobsluhují zastávku Nové sady a vynechají svoji pravidelnou zastávku Zvonařka!

Od nádraží Brno-Židenice je možný pěší přechod k zastávce Kuldova linek 2 a 3.

Po dobu výluky budou uznávány jízdní doklady ČD:

 • na tramvajové lince 1 v úseku Semilasso - Nové sady
 • na tramvajové lince 2 v úseku Stará osada - Nové sady
 • na tramvajové lince 3 v úseku Stará osada - Česká
 • na tramvajové lince 6 v úseku Královo Pole, nádraží - Česká
 • na tramvajové lince P6 v celé trase Královo Pole, nádraží - Nové sady
 • na autobusových linkách 60 a 61 v úseku Hlavní nádraží - Dolní nádraží
 • ve všech ostatních autobusech náhradní dopravy

Jednorázové jízdenky ČD platí samy o sobě, cestující s traťovými a síťovými jízdenkami, jízdenkami v elektronické podobě a mezinárodními jízdními doklady požádají pověřenou osobu ČD ve vlaku nebo v přestupní stanici o vydání zvláštního kupónu, kterým se v případě kontroly prokáží ve vozidlech náhradní dopravy.

Jízdenky dopravce Regiojet v tištěné podobě budou uznávány na lince 2 v úseku Stará osada - Nové sady, na lince 3 v úseku Stará osada - Česká a na linkách 60 a 61 v úseku Hlavní nádraží - Dolní nádraží.

Pro cestující s jízdními doklady IDS JMK se nic nemění.

Řazení jednotlivých vlaků je možné najít na www.zelpage.cz/razeni.