Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Vlaková výluka v Brně - rekonstrukce hlavního nádraží

9. 12. 2018 00:00 - 14. 12. 2019 23:59
Linky: R8 R9 R12 R13 R56 S2 S3 S6

Z důvodu pokračující rekonstrukce železničního viaduktu, kolejiště a zabezpečovacího zařízení bude od začátku platnosti grafikonu vlakové dopravy 2019 výrazně omezen provoz brněnského hlavního nádraží. Příjezd vlaků bude možný pouze od Židenic (1. - 4. nástupiště) a od Horních Heršpic (pouze vlaky od Střelic, 5. a 6. nástupiště).

Osobní vlaky:

Linka S2 bude v provozu v úsecích Křenovice horní nádraží - Brno-Chrlice a Brno hl. n. - Březová nad Svitavou. Náhradní dopravu mezi Chrlicemi a centrem města zajistí autobusová linka E63 v trase Chrlice, smyčka - Chrlice, nádraží - Komárov - Konopná - Železniční - Zvonařka - Úzká - Hlavní nádraží (zastaví pouze na uvedených zastávkách), je také možné využít pravidelnou linku 63.

Do Brna budou také ze Sokolnic prodlouženy autobusové linky 610, 611 a 612 a až k hlavnímu nádraží pojede i linka 509 z Měnína a Rebešovic. Linky 610 a 611 budou vedeny přes zastávky Hanácká a Komárov, linka 612 pojede přes Černovické terasy a obslouží kromě zastávky Hanácká také zastávku Průmyslová zřízenou ve stejnojmenné ulici. Všechny čtyři uvedené linky budou u hlavního nádraží ukončeny na stanovišti v ulici Uhelné (na parkovišti u obchodního domu Tesco).

Linka S3 bude v úseku Modřice - Brno-Židenice vedena odklonem přes stanici Brno dolní nádraží a vynechá tedy stanice Brno-Horní Heršpice a Brno hl. n. Náhradní dopravu v úseku Dolní nádraží - Hlavní nádraží zajistí posílená autobusová linka 61 (která bude dále od hlavního nádraží pokračovat po své pravidelné trase do Bohunic).

Linky S4 a S41 se vrací na hlavní nádraží, kde zastaví u 5. nebo 6. nástupiště.

Většina vlaků linek S6 a R56 bude ukončena ve stanici Brno-Židenice. Část vlaků bude vedena přes Židenice až na hlavní nádraží nebo bude naopak z hlavního nádraží výchozí. Část vlaků naopak bude ukončena již ve stanici Brno-Slatina. Náhradní dopravu v trase Slatina, nádraží - Černovičky - Tržní - Hlavní nádraží zajistí autobusová linka E77 (zastaví pouze na uvedených zastávkách!).

Jako částečná náhrada za odkloněné vlaky bude sloužit nově zřízená linka S33 v trase Brno hl. n. - Brno-Židenice - Brno-Královo Pole. V uvedeném úseku tak bude výrazně zkrácen interval. V trase Nové sady - Hlavní nádraží - Moravské náměstí - Semilasso - Královo Pole, nádraží bude také v provozu posilová tramvajová linka P6, je možné využít i pravidelné tramvajové linky 1 a 6.

Rychlíky:

Linky R8 (Bohumín - Přerov - Brno) a R12 (Šumperk - Olomouc - Brno) budou odkloněny do Králova Pole. V Brně zastaví ve stanicích Brno-Židenice a Brno-Královo Pole. Pro cestu na hlavní nádraží je nutné v Židenicích přestoupit na vlaky linek S2, S33 nebo R19, případně také S6 a R56.

Linka R9 (Praha - Havlíčkův Brod - Brno) bude ukončena ve stanici Brno-Královo Pole. Pro cestu na hlavní nádraží je možné přestoupit na tramvajovou linku P6 nebo využít vlak linky S33 (viz výše).

Linka R11 (Plzeň - České Budějovice - Jihlava - Brno) pojede bez omezení na hlavní nádraží, kde zastaví u 5. nebo 6. nástupiště.

Linka R13 (Olomouc - Břeclav - Brno) bude odkloněna do stanice Brno dolní nádraží. V úseku Dolní nádraží - Hlavní nádraží je možné využít autobusovou linku 61.

Linka R19 (Praha - Česká Třebová - Brno) pojede bez omezení na hlavní nádraží. Navíc zastaví také ve stanici Brno-Židenice.

Vlaky vyšších kategorií:

Vlaky mezinárodní dálkové linky Ex3 (Německo - Praha - Pardubice - Brno - Břeclav - Rakousko / Slovensko) a také vlaky dopravce Regiojet na lince Praha - Brno - Bratislava / Vídeň budou odkloněny přes dolní nádraží. Neobslouží tedy stanici Brno hlavní nádraží, náhradou zastaví ve stanicích Brno-Židenice a Brno dolní nádraží. Pro cestu na hlavní nádraží je možné využít ze Židenic vlaky ostatních linek (S2, S33, R19, případně S6 a R56), z dolního nádraží autobusovou linku 61.

Noční vlaky:

Víkendové noční osobní vlaky pojedou všechny z hlavního nádraží. Vlak 4639 do Hodonína bude z hlavního nádraží veden odklonem přes Židenice a dolní nádraží.

Tarifní opatření:

Pro cestující s jízdenkami IDS JMK platnými v zónách 100 a 101 se nic nemění.

Jízdenky ČD budou uznávány:

Cestující je ve vozidlech náhradní dopravy povinen předložit tištěnou jízdenku, v případě elektronické jízdenky náhradní jízdní doklad. Náhradní doklady budou vydávány v pokladnách nebo vlakovým personálem.

Jízdenky společnosti Regiojet budou uznávány:

Všechny výše vyjmenované linky v uvedených úsecích jsou považovány za náhradní dopravu za vlak a platí zde státem nařízené slevy pro vybrané skupiny cestujících. Pro cestující, kteří využívají jízdenky IDS JMK "zlevněné A", to tedy znamená, že mohou tyto jízdenky využívat i v těchto linkách a úsecích.

Související fotky