Ostatní - rok 2015 | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Ostatní - rok 2015

PF 2016

PF 2016 Vážení čtenáři stránek BMHD.cz,

děkujeme vám za přízeň v uplynulém roce a do nového roku 2016 vám přejeme vše nejlepší, mnoho úspěchů a co nejvíce splněných přání. Věříme, že i v příštím roce pro vás budou stránky BMHD.cz synonymem pro kvalitní a originální zdroj informací z brněnské městské hromadné dopravy.

Tým tvůrců a správců BMHD.cz číst dále
autor: BMHD, 30. 12. 2015, trvalý odkaz

DPMB testuje Seniorbus

Seniorbus vozí seniory opravdu až přímo ke dveřím jejich domova Nissan e-NV200 ve službách Seniorbusu DPMB při rychlonabíjení u autosalonu Nissan v Komíně Po vzoru jiných českých nebo zahraničních měst zvažuje Dopravní podnik města Brna ve spolupráci s Odborem sociální péče Magistrátu města Brna zavedení služby Seniorbusu, tedy dopravy pro seniory nebo zdravotně handicapované od dveří ke dveřím. Tato služba má za cíl zlepšit mobilitu občanů města se sníženou schopností pohybu.
Pro ověření skutečného zájmu o novou službu zavedl DPMB zkušební provoz v délce dvou týdnů: od pondělí 30. listopadu do neděle 13. prosince 2015. Na zkušební provoz byl dopravnímu podniku zapůjčen 7místný elektromobil Nissan e-NV200. Před zahájením zkušebního provozu byla různým subjektům (např. domům s pečovatelskou službou apod.) rozeslána informace o zkušebním provozu a o možném využití Seniorbusu. Uchazeči splňující podmínky (věk nad 70 let nebo průkaz ZTP) si mohli jízdy objednávat u operátorky Seniorbusu. Přeprava mohla být realizována mezi 6. a 22. hodinou na území města Brna, a to zdarma. V případě uvedení této služby do běžného provozu se však počítá s poplatkem za využití.

Elektromobil Nissan e-NV200, který zabezpečoval jízdy Seniorbusu, byl zapůjčen přímo od dodavatele Nissanu. Má patery dveře, 5 pevných míst k sezení a dvě sklopná v zadní části vozu. Dopravní podnik v rámci testovacího provozu auto vybavil rozkládací plošinou pro nájezd prázdných invalidních vozíčků. Zapůjčený elektromobil má kapacitu baterie 24 kWh a na plné nabití může ujet až 150 km (bez topení). Nabíjení probíhalo buď pomocí rychlonabíječky u autosalonu Nissan v Komíně nebo v trolejbusové vozovně Komín, odkud byl Seniorbus vypravován. číst dále
autor: manil, 11. 12. 2015, trvalý odkaz

Představení autobusu MOBIDIK II

Nový MOBIDIK II (foto: MP Brno) Po patnácti letech se uzavírá kapitola fungování autobusu Karosa B732.40 BSD 36-39 ve službách brněnské Městské policie coby výukového a prezentačního vozu s názvem MOBIDIK. Tento autobus, původem z pražského dopravního podniku, byl pro Městskou policii rekonstruován a přestavěn v roce 2000 a stal se významným pomocníkem při preventivních výukových a vzdělávacích programech pro veřejnost.

Nyní byl nahrazen o generaci mladším autobusem, a to vozem Karosa B931.1675 BSE 67-43, který brněnská Městská policie odkoupila od Dopravního podniku města Brna na podzim loňského roku. Jedná se o vůz 7426, který byl poškozen v květnu 2014 při nehodě v Ořešíně a následně odstaven. Během léta byl demontován interiér a zaplechována poškozená okna, což obnášelo celou levou stranu vozu kromě okna řidiče, zadní čelo a třetí dveře. V únoru pak byl vůz přistaven do Ústředních dílen v Medlánkách, které rekonstrukci pro Městskou policii zajišťovaly, a konečně v pondělí 7. září 2015 mohl být nový MOBIDIK II slavnostně představen veřejnosti.

V rámci přestavby prošel vůz generální opravou, která kromě nezbytných karosářských, konstrukčních a lakýrnických prací obnášela také kompletní rekonstrukci rozvodů elektrické energie pro napájení veškerého elektrického vybavení. Namísto zrušených třetích dveří se nachází elektrický rozvaděč, který umožňuje připojení autobusu do sítě 400 / 230 V. Co se týče interiéru, na zadním čele je nainstalován padesátipalcový LCD televizor, dále zde nechybí dvojice dotykových obrazovek, které slouží jako "informační samoobsluha" pro návštěvníky, informační panely nebo stojan pro propagační materiály. Strop je vybaven novým osvětlením z LED pásků a je zde také připraveno místo pro budoucí instalaci dataprojektoru. Za zmínku stojí i přídavné topení umístěné na pravé straně interiéru. V přední části autobusu se pak nachází zázemí pro posádku vybavené lednicí, mikrovlnnou troubou, varnou konvicí, stolek obsluhy a samozřejmě i prostor pro odložení osobních věcí.

První prezentační akce čeká MOBIDIK II v sobotu 12. září ve Šlapanicích a dále je plánováno jeho nasazení v Brně i po celém Jihomoravském kraji. Původní MOBIDIK by měl definitivně dosloužit v průběhu letošního podzimu a následně bude nabídnut k odprodeji. číst dále
autor: Miky, 9. 9. 2015, trvalý odkaz

Změna Tarifu IDS JMK

IDS JMK Od 1. března 2015 dochází ke změnám v Tarifu IDS JMK, jejichž přehled zde přinášíme.

SMS jízdenky vydané DPMB (tedy ne prostřednictvím aplikace POSEIDON) budou nově platit i v autobusech na regionálních linkách, tzn. na linkách s číselným označením vyšším, než 100. I nadále ale platí pouze v tarifních zónách 100 a 101.

Držitelé předplatních jízdenek budou moci v tarifních zónách 100 a 101 bezplatně přepravovat psa nebo zavazadlo i na regionálních linkách. Při cestě mimo Brno se využije kombinace jízdních dokladů - pro zavazadlo nebo psa je třeba doplatit jízdné za mimobrněnské zóny.

Nově i s držitelem přenosné roční předplatní jízdenky bude mít v nepracovních dnech možnost cestovat další cestující nad 15 let a až 3 děti do 15 let. To dříve platilo pouze pro nepřenosnou roční základní předplatní jízdenku a pro jednodenní základní jízdenku.

Podmínky přepravy jízdních kol na linkách s označením vyšším než 100 se nemění. Přeprava je povolena pouze v cyklobusech vyznačených v jízdním řádu. V ostatních spojích může přepravu jízdního kola povolit řidič, cestující si ji ale nemůže nárokovat. číst dále
autor: Miky, 24. 2. 2015, trvalý odkaz

Manipulační smyčka Konečného náměstí dokončena

Montáž nového úseku trolejbusové trati. Ve středu 11. února 2015 byla instalací poslední armatury dokončena jednostopá trolejbusová manipulační smyčka v trase Úvoz - Konečného náměstí - Nerudova - Kounicova - Kotlářská - Konečného náměstí - Úvoz. Trasa se sestává z nově budovaného úseku Úvoz - Nerudova - Kounicova a z již dříve realizované odbočky Kounicova - Kotlářská.» číst celý text... číst dále
autor: Janatak, 15. 2. 2015, trvalý odkaz