Zkušební elektrobus SOR NS 12 electric v Brně | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Zkušební elektrobus SOR NS 12 electric v Brně

Druhý prototyp SOR NS 12 electric v areálu výstaviště v Praze - Holešovicích Nedlouho po předchozím zkušebním vozu, totiž autobusu Iveco Streetway 12M, se v Brně objevil další zajímavý kus, a to druhý prototyp elektrobusu SOR NS 12 electric. Do vozovny trolejbusů v Komíně, kde je možné zajistit jeho nabíjení, dorazil už ve středu 26. ledna 2022 a po nezbytné přípravě informačního a odbavovacího systému vyjede do zkušebního provozu na trolejbusové i autobusové linky brněnské MHD. U Dopravního podniku města Brna mu bylo přiděleno evidenční číslo 2729II.

Pro výrobu elektrobusu SOR NS 12 electric byla využita, jak typové označení napovídá, karoserie autobusu SOR NS 12, s níž sdílí také vnější rozměry. Dieselový motor ovšem nahradila elektrická výzbroj od firmy Rail Electronics CZ a asynchronní trakční motor od firmy Pragoimex o výkonu 160 kW. Trakční akumulátory jsou umístěny podélně v prostoru střechy. Další podrobnosti a technické údaje jsou k dispozici na stránkách výrobce: www.sor.cz/ens

Druhý prototyp elektrobusu SOR NS 12 electric byl vyroben v roce 2017 (ten první spatřil světlo světa již o rok dříve) a byl vystaven na veletrzích Busworld 2017 a Czechbus 2017. Poté se v rámci předváděcího provozu kromě České republiky podíval na Slovensko a dokonce i do Maďarska. Oba prototypové elektrobusy jsou v současnosti stále v majetku výrobce. Od konce roku 2017 pak probíhá sériová výroba. Přehled vyrobených vozů SOR NS 12 electric je k dispozici v evidenci seznam-autobusu.cz.
autor: Miky, 30. 1. 2022, Novinky ve vozovém parku DPMB, trvalý odkaz