Akce - rok 2019 | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Akce - rok 2019

Slavnostní rozsvícení vánoční lípy a zahájení provozu vánoční tramvaje

Vánoční tramvaj v prvním roce provozu V pátek 29. listopadu v 16:00 se uskuteční slavnostní rozsvícení vánoční lípy ve smyčce tramvají v Pisárkách. Při té příležitosti nebude chybět tradiční svítící vánoční retro tramvaj T3 ev. č. 1525 a představí se také Anitra ev. č. 1820 s vánočním polepem a vánočním osvětlením. Po ukončení programu v Pisárkách vyrazí tramvaje na náměstí Svobody, kde se bude konat rozsvícení vánočního stromu a zahájení vánočních trhů.

Od soboty 30. listopadu pak bude stejně jako v minulých letech v provozu vánoční tramvaj 1525 na okruhu centrem města, a to v pracovních dnech od 16:00 do 21:00 a o víkendech od 11:00 do 21:00 vždy v intervalu 20 minut. Jízdní řád a další podrobnosti jsou ke stažení na stránkách Dopravního podniku města Brna (odkaz). V uvedených dobách je zároveň vyloučen provoz pravidelných linek přes náměstí Svobody. číst dále
autor: Miky, 27. 11. 2019, trvalý odkaz

Streetparty 150

150 let MHD v Brně Oslavy výročí 150 let MHD v Brně vyvrcholí dlouho připravovanou akcí – Streetparty 150, která se uskuteční v sobotu 31. srpna 2019 v ulici Lidické podél lužáneckého parku. Slavnostní zahájení proběhne ve 13:00, v časech 13:30 a 18:00 se mohou návštěvníci těšit na komentovanou ukázku více než 50 vozidel všech trakcí od historických až po nejnovější. V 16:00 pak dojde na soutěž v jízdě zručnosti řidičů tramvají. Během celé akce bude ve spolupráci s nejrůznějšími brněnskými institucemi připraven bohatý doprovodný program a nebudou chybět stánky s dobrým jídlem a pitím. Podrobnosti k průběhu akce naleznete na odkazu projekt150.cz/akce/20190831.

V souvislosti s konáním akce dojde od 12:00 k odklonu linek 1 a 6podrobnosti. Vzhledem k účasti historických vozidel na Streetparty nebudou v uvedený den v provozu linky H4 a H24 a také nebude nasazen retro vůz na linku 10. číst dále
autor: Miky, 22. 8. 2019, trvalý odkaz

Vzpomínková akce k výročí 150 let MHD v Brně

Na den a na hodinu přesně 150 let od uskutečnění první jízdy koněspřežné tramvaje. Vzpomínková akce proběhne v sobotu 17. srpna v 19:00 na Moravském náměstí u zastávky linek 1 a 6. Při krátkém ceremoniálu bude odhalen historický označník a následně vyrazí koněspřežná tramvaj ve stopách historicky první trasy brněnské pouliční dráhy, tedy z Moravského náměstí do Králova Pole.

V souvislosti s přípravou a konání akce bude krátkodobě vyloučena doprava na pravidelných linkách. číst dále
autor: Miky, 14. 8. 2019, trvalý odkaz

Karosou B741 na Pálavu

Karosa B741 (ev. č. 2315) V sobotu 24. 8. 2019 se uskuteční fotojízda s autobusem Karosa B741, ev. č. 2315. Tento autobus byl v srpnu roku 2015 odstaven z pravidelného provozu s cestujícími a aktuálně je součástí sbírky retro vozidel dopravního podniku, byť v nerenovovaném stavu. Svou první službu jako retro vozidlo vykonal tento autobus již letos v červnu v rámci akce Dopravní nostalgie. Během čtvrté srpnové soboty bude další přiležitost si toto vozidlo vyfotit v provozu. Uskuteční se totiž zvláštní jízda za účelem fotografování tohoto autobusu, a to po trase dlouhé přes 150 km, jejíž pomyslným cílem je CHKO Pálava.

Sraz je v 10.00 na zastávce Vozovna Slatina linky 75 před vrátnicí autobusové vozovny. Odtud vyrazí autobus na následující trasu: Vozovna Slatina – Brno-Chrlice – Židlochovice – Hustopeče – Pavlov – Mikulov – Velké Pavlovice – Klobouky u Brna – Diváky – Moutnice – Újezd u Brna – Prace – Vozovna Slatina. Ukončení je naplánováno přibližně na čas 17.30. Cena akce se bude pohybovat okolo 500 Kč dle počtu účastníků.

V případě dotazů nebo nezávazného nahlášení účasti můžete využít email (lukaslobpreis@seznam.cz nebo lukin.tucek@gmail.com). Na Vaši případnou účast se těší LukinT, Škoda a Dan. číst dále
autor: Lukin, 13. 8. 2019, trvalý odkaz

Zahájení sezónního provozu historických vozidel

Letos se na lince H24 setkáme také s čerstvě zrekonstruovaným trolejbusem 15Tr 3502 V sobotu 22. června bude zahájen letošní sezónní provoz linek H4 a H24 obsluhovaných historickými tramvajemi a trolejbusy. Tramvajová linka H4 pojede v obvyklé trase Komenského náměstí – Česká – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí, trolejbusová linka H24 pak v trase Mendlovo náměstí – Pisárky – Vozovna Komín s tím, že v Jundrově namísto původní zastávky Optátova obslouží zastávku Jundrovský most. Historické linky budou v provozu vždy v nepracovních dnech od 10:00 do 18:00 v intervalu 60 minut. Na Mendlově náměstí je možné mezi oběma linkami přestoupit.

Na linkách H4 a H24 platí tarif IDS JMK s výjimkou přepravy jízdních kol a nadměrných zavazadel, která v historických vozidlech není povolena. Provoz historických linek se předpokládá do konce září.

» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 19. 6. 2019, trvalý odkaz

Dopravní nostalgie 2019

Nádvoří husovické vozovny trolejbusů v roce 1974 Dopravní nostalgie se v letošním roce ponese ve znamení oslavy 150 let MHD v Brně a uskuteční se o víkendu 15. – 16. června. Na rok 2019 pak také připadá výročí 90 let od otevření husovické vozovny a 70 let od zahájení provozu trolejbusů v Brně.

V sobotu 15. června proběhne nejprve od 10:00 výstava historických vozidel v centru města. V 11:30 se začnou jednotlivé vozy řadit na zvláštní linky směřující k vozovně trolejbusů v Husovicích, jejíž brány se pro veřejnost otevřou ve 12:15. V rámci dne otevřených dveří, který potrvá až do 18:00 (poslední vstup v 17:15 po příjezdu historických vozidel z centra), bude mimo jiné k vidění původně brněnský trolejbus 9Tr 3136, nedávno získaný zpět z Ukrajiny, nebo výstava trolejbusů a armatur trolejového vedení. Bude zde možnost svézt se parciálním trolejbusem včetně průjezdu mycí linkou, návštěvníci si také budou moci vyzkoušet nasazování sběračů trolejbusu.

Na neděli 16. června jsou naplánovány jízdy historických vozidel na okružních trasách po Brně. Popis tras a jízdní řády jednotlivých linek pro oba dny jsou uvedeny níže.

Souběžně bude po oba víkendové dny probíhat program v režii koordinátora IDS JMK, společnosti Kordis JMK. Na sobotu je naplánován den otevřených dveří v depu ČD v Maloměřicích, v neděli pak výletní jízdy historickými autobusy do vybraných lokalit. Podrobnější informace jsou k dispozici na www.idsjmk.cz.

» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 13. 6. 2019, trvalý odkaz

DOD Medlánky a Brněnská muzejní noc 2019

Další akce v rámci oslav výročí 150 let MHD v Brně je naplánována na sobotu 18. května, kdy se uskuteční den otevřených dveří v medlánecké vozovně. Areál bude otevřen od 12:00 do 17:00 a návštěvníci si budou moci prohlédnout vozovnu tramvají, autobusů i Ústřední dílny. K tomu bude připraven následující program:

12:00 – slavnostní zahájení
13:30 – komentovaná ukázka zásahu složek záchranného systému
14:30, 15:15, 16:00 – ukázky nakolejování tramvají
15:30 – prezentace řídícího a informačního systému RIS II

Po celou dobu bude probíhat další doprovodný program pro děti i dospělé, v pravidelných intervalech pak bude vyjíždět Pivní šalina K2R-RT 1018 na okružní jízdy do smyčky Technologický park a zpět.

Pro dopravu do Medlánek budou vypravena historická vozidla na linku Náměstí Svobody – Vozovna Medlánky, a to tramvaje a autobusy ze sbírek Technického muzea a z řad retro vozidel dopravního podniku. Jízdné na této lince bude činit 30 Kč jedním směrem a 50 Kč zpáteční.


Ve večerních hodinách bude následovat patnáctý ročník Brněnské muzejní noci. Pro dopravu do areálů vzdálenějších od centra města bude stejně jako v minulých letech v provozu 8 zvláštních autobusových linek:


Linka A: Česká – Klusáčkova – Skácelova – Technické muzeum

Linka B: Žlutý kopecČeská – Jugoslávská – Bratislavská – Körnerova – ČeskáŽlutý kopec

Linka C: ČeskáMohyla Míru

Linka D: Česká – Úzká – Komárov – Chrlické náměstí – Rajhrad

Linka E: ČeskáHrad Špilberk

Linka F: Česká – Mendlovo náměstí – VIDA! – Anthropos

Linka G: Česká – Úzká – Hladíkova – Zetor Gallery

Linka H: ČeskáPředklášteří


Linky jsou v provozu od 18:00 do 0:30 podle zvláštního jízdního řádu. Vybrané odjezdy zajistí nízkopodlažní autobusy. Na linku A budou nasazeny také historické autobusy Technického muzea. Doprava na linkách A - H je zdarma.

Vzhledem k omezené kapacitě areálů Mohyly Míru a Podhoráckého muzea v Předklášteří je třeba pro nástup do autobusů linek C a H předložit bezplatnou místenku. Místenky budou ve dnech 16. a 17. května k dispozici v historickém autobusu, který bude sloužit jako informační stánek na náměstí Svobody.

Kromě linek C a H budou všechny linky operativně posilovány podle aktuální poptávky. Provoz tramvajových linek 1, 4, 8 a 12 bude prodloužen do 1:00 a posíleny budou také první rozjezdy běžných nočních linek od hlavního nádraží.

Jízdní řád a další informace o muzejní noci naleznete na stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz. číst dále
autor: Miky, 12. 5. 2019, trvalý odkaz

Ukončení výluky Údolní

 Již dříve propagovala brněnskou hvězdárnu K2P 1041. Tramvaje se do ulice Údolní vrátí bezmála po roce. V neděli 28. dubna ve večerních hodinách bude ukončena rekonstrukce části ulice Údolní a zároveň dlouhodobá výluka tramvají do Masarykovy čtvrti. U příležitosti obnovení provozu bude ve spolupráci s brněnskou hvězdárnou uspořádána zvláštní jízda s tramvají VarioLF2 1072II, nesoucí reklamu na brněnskou hvězdárnu. Představí se zde také dlouhodobě odstavená a nyní znovu zprovozněná tramvaj K3R-N ev. č. 1753, kterí nově nese v interiéru tematické "hvězdárenské" polepy. Slavnostní zahajovací jízda se za doprovodu kosmonautů uskuteční v 18:00 z Komenského náměstí.

Po zahajovacím programu se předpokládá obnovení provozu linky 4 v celé trase Babická - Náměstí Míru. Do večerního ukončení provozu zůstane souběžně v provozu i autobusová linka x4 podle víkendového jízdního řádu. Zastávka linky 68 Náměstí Míru ve směru na Šumavskou zůstane v neděli přeložena na začátek ulice Březinovy, až teprve od pondělních ranních hodin budou autobusy opět zastavovat v tramvajové smyčce.

Noční linka N89 pojede již od večerního zahájení provozu v neděli 28. 4. po své pravidelné trase ulicí Údolní. číst dále
autor: Miky, 23. 4. 2019, trvalý odkaz

Zahájení pravidelného provozu retro tramvají

 T2 1435 u zastávky Podstránská Neděle 14. dubna bude dnem, kdy se letos poprvé objeví v pravidelném provozu tramvaje ze sbírky retro vozidel DPMB. Jako v minulých letech, i v roce letošním pro ně bude vyčleněn kurz 2/10, ovšem u příležitosti probíhajících oslav 150. výročí MHD v Brně bude jejich provoz rozšířen na všechny nepracovní dny. V období letních výluk se pak s ohledem na plánované uzavírky linka, kam budou retro tramvaje vypravovány, může změnit. Jízdní řád uvedeného kurzu naleznete níže.

» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 12. 4. 2019, trvalý odkaz

Den otevřených dveří a zahájení sezóny lodní dopravy na přehradě

150 let MHD v Brně Jak jsme již nastínili začátkem roku, v letošním roce si připomínáme 150. výročí zavedení městské hromadné dopravy v Brně. K této příležitosti je připravena řada akcí, z nichž první proběhne již v sobotu 13. dubna – v tento den bude slavnostně zahájen sezónní provoz lodí na Brněnské přehradě a zároveň se otevřou brány areálu lodní dopravy pro veřejnost. Jak je již tradicí, v 10:00 proběhne slavnostní nástup kapitánů, v 10:30 uvidí návštěvníci spouštění lodě na hladinu a v 10:45 vyrazí všechny lodě na krátkou okružní plavbu. Od 11:30 se pak začnou řadit na linku lodní dopravy podle plavebního řádu. Den otevřených dveří v zázemí lodní dopravy bude probíhat od 11:00 do 17:00.

Pro dopravu návštěvníků bude zavedena zvláštní tramvajová linka P11 v trase Hlavní nádraží – Náměstí Svobody » – Malinovského náměstí « – Česká – Konečného náměstí – Tábor – Vozovna Komín – Přístaviště – Rakovecká. Na lince se počítá s provozem retro vozů T2 1435, T3 1525 a K2 1123II a také s dvounápravovou tramvají 4MT 4058, platit zde bude tarif IDS JMK. číst dále
autor: Miky, 6. 4. 2019, trvalý odkaz