Obnovení provozu tramvají do Komárova | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Obnovení provozu tramvají do Komárova

Po třech letech se vrací tramvaje do smyčky Komárov S platností od čtvrtka 1. července 2021 budou ukončena opatření v rámci výluky Tramvaj Plotní a bude zahájen provoz tramvají na nové trati do Komárova. Dojde proto ke změnám na linkách MHD v jižní části města.

Linka 9 pojede v trase Štefánikova čtvrť – Jugoslávská – Česká – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Geislerova – Juliánov. V úseku Moravské náměstí – Juliánov se tak vrací na svou původní trasu. V souvislosti s uzavírkou v ulici Lesnické zůstává od zastávky Jugoslávská odkloněna do Štefánikovy čtvrti (podrobnosti).

Linka 12 pojede v trase Technologický park – Konečného náměstí – Česká – Šilingrovo náměstí – Hlavní nádraží – Autobusové nádraží – Komárov. Obnovuje se tedy provoz tramvají v úseku Hlavní nádraží – Komárov s tím, že tramvaje pojedou po nové trati ulicí Plotní a obslouží v obou směrech zastávky Úzká, Autobusové nádraží, Železniční, Konopná a Komárov.

Linka 40 pojede v úseku Soukenická – Konopná v obou směrech nově ulicemi Úzká a Plotní. Nebude tak již obsluhovat zastávku Hlavní nádraží, na nové trase obslouží v obou směrech zastávky Úzká, Autobusové nádraží a Železniční. Zastávka Komárov ve směru do centra ponese nově název Mariánské náměstí, konečná zastávka Univerzitní kampus - sever ponese nově název Studentská.

Výchozí a konečnou zastávkou linky 44 bude nově zastávka ÚAN Zvonařka (stanoviště 48). Ruší se tedy ukončení v zastávce Mendlovo náměstí. Při jízdě od zastávky Křídlovická obslouží autobusy zastávku Opuštěná (dříve Autobusové nádraží) a dále pojedou vpravo do areálu autobusového nádraží ke stanovišti 48, kde ukončí jízdu. Začínající spoje budou opět odjíždět od stanoviště 48, následně obslouží zastávku Autobusové nádraží mezi křižovatkami s ulicemi Plotní a Dornych (dříve Zvonařka) a dále budou pokračovat po své trase k zastávce Hladíkova.

Linka 47 zůstává vedena do zastávky Hlavní nádraží, v úseku Tržní – Masná však pojede nově ulicemi Hladíkova a Masná. Obslouží tak v obou směrech zastávky Tržní (v ulici Hladíkově), Masná (společně s linkou 67), Vlhká a Hlavní nádraží (v areálu autobusového nádraží, stanoviště 6).

Linka 48 bude opět ukončena v zastávce Úzká. Ve směru do centra pojede ulicemi Dornych, Zvonařka a Trnitá, obslouží tak zastávky Mariánské náměstí (dříve Komárov), Konopná, Autobusové nádraží (mezi křižovatkami s ulicemi Dornych a Plotní) a Úzká (výstup na nástupišti 8). Ve směru do Prace pojede ulicí Plotní po trase shodné s linkou 40, obslouží tedy nově zastávky Úzká (nástupiště 9), Autobusové nádraží (společně s linkou 12) a Železniční (společně s linkou 12).

Linka 49 bude opět ukončena v zastávce Úzká. Ve směru na Úzkou pojede ulicemi Hladíkova, Zvonařka a Plotní a obslouží zastávky Tržní (v ulici Hladíkově za křižovatkou), Hladíkova, Autobusové nádraží (mezi křižovatkami s ulicemi Dornych a Plotní) a Úzká (výstup na nástupišti 4). Ve směru do Černovic pojede ulicemi Úzká, Uhelná, Opuštěná, Zvonařka, Hladíkova a dále po své trase ulicí Charbulovou a obslouží zastávky Úzká (nástupiště 5), Opuštěná (dříve Autobusové nádraží), Autobusové nádraží (dříve Zvonařka), Hladíkova a Tržní (v ulici Hladíkově před křižovatkou).

Linka 50 pojede po své původní trase Mariánské náměstí – Zoologická zahrada. Konečná zastávka Komárov (v ulici Svatopetrské) ponese nově název Mariánské náměstí.

Linka 60 nebude obnovena, obsluhu Bohunic bude i nadále zajišťovat linka 40.

Linka 61 bude nově ukončena v zastávce Úzká. Nebude tak již obsluhovat zastávku Hlavní nádraží. Zastávka Úzká bude obsluhována na nástupišti 8 pro výstup a na nástupišti 6 pro nástup (společně s linkou 40 směr Bohunice). V souvislosti s výlukou tramvají do Starého Lískovce zůstává linka 61 vedena v upravené trase přes zastávky Gruzínská, Ukrajinská, Kamenice, Nemocnice Bohunice, Osová a Čermákova do smyčky Kyjevská.

Linka 63 bude nově v provozu pouze ve špičkách pracovních dnů a v úseku Komárov – Úzká pojede v obou směrech po trase a zastávkách shodných s linkou 48. Základní obsluhu Holásek a Chrlic bude nově zajišťovat linka 64 (viz níže).

Linka 64 pojede v úseku Škrobárenská – Komárov obousměrně ulicemi Kalová, Dornych a Svatopetrská a dále bude prodloužena po trase linky 63 přes Holásky do Chrlic. V obou směrech tak obslouží zastávku Konopná, zastávka Komárov ve směru do Maloměřic ponese nově název Mariánské náměstí. Zastávky Černovické nábřeží a Černovická již nebudou linkou 64 obsluhovány.

Linka 67 zůstane v úseku Hlavní nádraží – Komárov vedena obousměrně ulicemi Křenová, Masná, Kalová, Dornych a Svatopetrská. Zastávka Komárov ve směru do Jundrova ponese nově název Mariánské náměstí. Vybrané spoje ukončené dle jízdního řádu v zastávce Mariánské náměstí pojedou od zastávky Škrobárenská přes zastávky Černovické nábřeží a Černovická.

Linka E76 pojede nově v úseku Hlavní nádraží – Černovičky ulicemi Dornych, Zvonařka, Hladíkova, Olomoucká a Ostravská. Zastávka Hlavní nádraží bude nově obsluhována v prostoru autobusového nádraží na ulici Benešově (stanoviště 6). Ve směru na letiště obslouží dále zastávky Úzká (nástupiště 3 v ulici Dornych) a Tržní (v ulici Olomoucké). Ve směru k hlavnímu nádraží obslouží zastávky Tržní (v ulici Hladíkově), Autobusové nádraží (mezi křižovatkami s ulicemi Dornych a Plotní) a Úzká (společně s linkou 12). Linka E76 tak již nebude obsluhovat zastávky Vlhká, Masná a Životského.

Linka 77 bude nově ukončena na zastávce Úzká společně s linkami 49 a 63. Ve směru na Úzkou pojede nově ulicí Plotní, obslouží tak zastávky Autobusové nádraží (mezi křižovatkami s ulicemi Dornych a Plotní) a Úzká (výstup na nástupišti 4). Zastávku Zvonařka před křižovatkou s ulicí Dornych obsluhovat nebude. Ve směru do Slatiny pojede nově ulicemi Uhelná a Opuštěná, obslouží tak zastávky Úzká (nástupiště 5), Opuštěná (dříve Autobusové nádraží) a Autobusové nádraží (dříve Zvonařka).

Linka 82 ve směru na Českou bude nově obsluhovat zastávku Hlavní nádraží v ulici Benešově.

Linka 84 pojede po své dosavadní trase, dojde však ke změně zastávek. Zastávka Zvonařka (před křižovatkou s ulicí Dornych) již nebude obsluhována, mezi křižovatkami s ulicemi Dornych a Plotní zastaví na nově zřízené zastávce Autobusové nádraží, původní zastávka Autobusové nádraží ponese nově název Opuštěná.

Linka N94 pojede i nadále po své trase ulicemi Zvonařka a Dornych. Zastávku Zvonařka bude nově obsluhovat pouze ve směru k hlavnímu nádraží, a to před křižovatkou s ulicí Dornych. Zastávku Úzká ve směru k hlavnímu nádraží bude obsluhovat na nástupišti 6, ve směru do Černovic na nástupišti 3 (v ulici Dornych).

Linka N95 pojede v úseku Hlavní nádraží – Konopná přímo ulicí Plotní. Obslouží tak zastávky Úzká, Autobusové nádraží a Železniční společně s linkou 12.
autor: Miky, 28. 6. 2021, Změny v dopravě, trvalý odkaz