Akce - rok 2011 | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Akce - rok 2011

Betlémská tramvaj

"Plecháč" na Mendlově náměstí I letos vyjede do ulic města Brna tradiční Betlémská tramvaj. Historický vůz 4058 z roku 1954, zvaný "plecháč", poveze betlémské světlo a prodejní výstavu svíček a dalších zajímavých výrobků znojemských chráněných dílen.

Tramvaj vyjede v neděli 18. prosince 2010. Najdete ji v těchto časech na těchto místech:

10.00 - 10.45 - na ulici Nádražní (před budovou České pošty),
11.15 - 12.15 - na náměstí Svobody,
12.30 - 13.30 - ve smyčce na Mendlově náměstí,
14.00 - 16.00 - opět na náměstí Svobody,
16.30 - 17.30 - opět na ulici Nádražní (před budovou České pošty).

číst dále
autor: Miky, 15. 12. 2011, trvalý odkaz

Mikulášská tramvaj

Historická tramvaj na Stránské skále V sobotu 3. prosince vyjede tradiční mikulášská tramvaj na Stránskou skálu. Odjíždět bude od 13:00 do 18:00 každou celou hodinu ze zastávky ve smyčce Nové sady (u lázní). Jízda je bezplatná, počet cestujících je omezen kapacitou historické tramvaje. Nástup je možný pouze ve smyčce Nové sady. číst dále
autor: Miky, 30. 11. 2011, trvalý odkaz

Otevírání brněnských vánočních trhů s tříhlavou saní

Saň na nákladním vleku TMB připravena k výjezdu do města Tříhlavý drak připravující se k vjezdu na náměstí Svobody V pátek 25. listopadu v 17.00 byly na náměstí Svobody odstartovány tradiční brněnské vánoční trhy. Mimo odklony linky 4, které v nejrušnější denní doby potrvají až do 23. prosince, tuto událost v letošním roce doprovázela ještě jedna tramvajová zvláštnost. V 17 hodin při rozsvícení vánočního stromu projel náměstím historickou tramvají tlačený tříhlavý drak zvoucí hosty k návštěvě Labyrintu pod Zelným trhem.
Tento tříhlavý drak byl vyhotoven v roce 2009 uměleckým řezbářem Jiřím Halouzkou pro hrad Sovinec na Bruntálsku. V tom samém roce za něj obdržel cenu "Kuriozita roku" na Mezinárodním festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Tato devítimetrová saň z topolového dřeva važící cca 900 kg byla počátkem týdne přivezena do vozovny Medlánky, kde byla v pátek v dopoledních hodinách naložena na nákladní vlečný vůz TMB, který lze v ulicích potkat při zvláštních příležitostech s parní tramvají Caroline. Z Medlánek ji na náměstí Svobody a zpět tlačila historická 4MT 4058. V každé z hlav má saň umístěn kahan, ze kterého při průjezdu náměstím sršel oheň. Saň bude po složení z vlečného vozu vrácena zpět na Sovinec.
Tato nezvyklá atrakce se těšila obrovskému zájmu tisíců návštěvníků otevírání brněnských vánočních trhů. číst dále
autor: manil, 26. 11. 2011, trvalý odkaz

Výstava modelových kolejišť

Klub modelářů železnic zve všechny zájemce na tradiční výstavu železničních modelů a kolejišť. Výstava se koná v areálu bývalé staré Mosilany na Křenové 19 od 3. do 20. listopadu vždy od čtvrtka do neděle. Podrobnější informace je možné získat přímo na stránkách Klubu modelářů železnic. číst dále
autor: Miky, 29. 10. 2011, trvalý odkaz

Evropský týden mobility v Brně

V rámci Evropského týdne mobility se v Brně uskuteční řada akcí, z nichž zde zmíníme ty, které souvisí s MHD a IDS JMK.

Při příležitosti 2. Evropského dne trolejbusů bude v sobotu 17. září od 10:00 do 16:00 uspořádán Den otevřených dveří ve vozovně trolejbusů Komín. V pondělí 19. září v 15:30 se pak bude pro zájemce konat prohlídka centrálního dispečinku IDS JMK v budově společnosti Kordis JMK na Nových sadech 30. Centrální dispečink má na starosti řízení dopravy v celém Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje.

Ve dnech 19. - 22. září bude na konečné trolejbusů Česká v Brandlově ulici vystaven historický trolejbus.

Přehled všech akcí a další informace jsou k dispozici na stránkách www.zdravemesto.brno.cz. číst dále
autor: Miky, 6. 9. 2011, trvalý odkaz

Historickou tramvají na Jihomoravské dožínky

Historická tramvaj č. 99 ve smyčce na Mendlově náměstí V sobotu 3. září se budou na Mendlově náměstí konat tradiční Jihomoravské dožínky pořádané Jihomoravským krajem, Regionální agrární komorou Jihomoravského kraje, statutárním městem Brnem a Augustiniánským opatstvím na Starém Brně. Při této příležitosti bude v provozu linka historické tramvaje na trase Komenského náměstí - Náměstí Svobody - Hlavní nádraží - Mendlovo náměstí. Jízdní řád a informace o jízdném jsou ke stažení na stránkách DPMB (odkaz), v tramvaji neplatí tarif IDS JMK!

Není bez zajímavosti, že touto linkou bude poprvé využita odstavná a obratová kolej na Komenského náměstí, která zde byla vybudována v rámci rekonstrukce ulice Joštovy a Komenského náměstí. číst dále
autor: Miky, 31. 8. 2011, trvalý odkaz

BMUE - dopravní nostalgie

Brněnský historický autobus ŠM11 při jedné z muzejních nocí Festival Brno - město uprostřed Evropy každoročně vrcholí mimo jiné jedním víkendem dopravní nostalgie. Letos tomu nebude jinak, a tak se můžeme 11. a 12. června těšit na jízdy historických vozidel pro veřejnost.

» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 7. 6. 2011, trvalý odkaz

Turistický minibus opět v akci

Minibus MAVE při prezentačních jízdách V loňském roce se v ulicích města poprvé objevily minibusy MAVE na okružních jízdách městem objednaných Turistickým informačním centrem města Brna. V letošním roce tomu není jinak, a tak je od 3. června do 18. září možnost vychutnat si okružní jízdu po brněnských památkách a významných místech. Odjíždí se vždy z Malinovského náměstí (naproti zastávce tramvají od Cejlu) a na výběr jsou dvě trasy:

Malý okruh (pátek, sobota, neděle | odjezdy v 10.00, 13.00, 16.00 | doba jízdy cca 2 hodiny):
Malinovského náměstí - Zemanova kavárna - Vila Tugendhat - Jaruškův dům - Palác Tivoli - Hvězdárna - Jurkovičova vila - vily v Pisárkách - Vila rodiny Stiassni - areál BVV - Letohrádek Mitrovských - brněnská Ringstrasse - Špilberk - Malinovského náměstí.

Velký okruh (sobota, neděle | odjezdy v 10.30, 14.30 | doba jízdy cca 3,5 hodiny):
Malinovského náměstí - Zemanova kavárna - Vila Tugendhat - Jaruškův dům - Palác Tivoli - Hvězdárna - Jurkovičova vila - Brněnská přehrada (možnost plavby lodí, na okruh v 10.30 navazuje loď s bezbariérovým přístupem) - Hrad Veveří - vily v Pisárkách - Vila rodiny Stiassni - areál BVV - Letohrádek Mitrovských - brněnská Ringstrasse - Špilberk - Malinovského náměstí.

Z minibusu je možné vystoupit už u hradu Špilberk. Podrobnější informace a kontakty jsou uvedeny na stránkách Turistického informačního centra. číst dále
autor: Miky, 4. 6. 2011, trvalý odkaz

Vídeň slavnostně pokřtěna

Projevy zástupců Brna a Vídně před spuštěním lodi na vodu Vídeň společně s Utrechtem kotví v novém přístavišti Sobota 14. května se stala jedním z velkých dnů brněnské lodní dopravy v roce 2011. Byla pokřtěna a slavnostně spuštěna na hladinu první ze dvou letošních nových lodí, loď Vídeň. Program začal v 11.00, kdy k divákům promluvili ředitel DPMB, a. s. Bedřich Prokeš, primátor města Brna Roman Onderka, Michael Häupl, starosta Vídně, našeho partnerského města, a velvyslanec Rakouské republiky Ferdinand Trauttmansdorff. Nechybělo ani tradiční požehnání, jehož se ujal starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec, a "křest" lodi rozbitím láhve šampaňského o její bok. Pak byla za slavnostních fanfár Vídeň spuštěna na vodu. Rakouská delegace se zatím s představiteli našeho města přesunula na druhou letošní novou loď Utrecht, která s nimi následně vyrazila na okruh po přehradě. Zajímavostí je, že Utrecht ještě pokřtěn nebyl; na to se můžeme těšit za dva týdny, v sobotu 28. května.


» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 15. 5. 2011, trvalý odkaz

Oslavy 65. výročí lodní dopravy začínají

Sobota 14. května nebude patřit jen tradiční muzejní noci. Už přes den se můžeme těšit na slavnostní představení nové lodi Vídeň, která představuje druhou loď dodanou v rámci obnovy lodního parku na Brněnské přehradě. Program začne v 11.00, kdy lodi za účasti představitelů měst Brna a Vídně slavnostně požehná starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec a poté bude loď spuštěna na hladinu přehrady. Poté bude přibližně v 11.30 otevřena nová výpravna, jejíž součástí nejsou jen pokladny pro prodej jízdenek, ale i nová restaurace. V průběhu dne také bude možná prohlídka lodi Vídeň, která bude kotvit u břehu.

Po obědě, ve 13.00, pak budou moci návštěvníci zhlédnout simulaci Bitvy o Midway s modely historických bojových lodí a zároveň bude zahájen Den otevřených dveří v areálu lodní dopravy. K vidění zde bude například technika pro manipulaci s loděmi, lodní elektromotor, popisy vázání uzlů, vlajková abeceda a chybět nebudou ukázky záchrany tonoucích v režii Poříční jednotky Městské policie a předvedení techniky Povodí Moravy. číst dále
autor: Miky, 12. 5. 2011, trvalý odkaz

Brněnská muzejní noc 2011

Mohyla Míru Jak se už za předešlá léta stalo tradicí, bude se i v roce 2011 konat Brněnská muzejní noc. Letošní termín připadá na sobotu 14. května, kdy se od 18:00 otevřou dveře široké řady muzeí v Brně a okolí pro bezplatnou netradiční noční návštěvu. Pro dopravu návštěvníků opět poslouží 8 zvláštních autobusových linek. Jejich trasy se za posledních několik let již ustálily, oproti loňskému ročníku se mění pouze trasa linky G v oblasti Masarykovy čtvrti. Změna pak nastává ještě v centrálním přestupním uzlu, který se s několika odlišnostmi oproti roku 2009 přesune zpět k parku na Moravském náměstí: Linka A bude odjíždět z trolejbusové smyčky v ulici Brandlova, linky D, E, F a G zastaví u nedalekých zastávek linek 81 a 82 a zbylým linkám B, C a H bude patřit prostor před kostelem sv. Tomáše.

» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 4. 5. 2011, trvalý odkaz

Poslední pětice nových Škodovek 13T pokřtěna

Hodinu před polednem byla ve čtvrtek 28. dubna v tramvajové smyčce v Pisárkách pokřtěna pětice posledních tramvají Škoda 13T ev.č. 1925-1929. Slavnostní akce se účastnil primátor Statutárního města Brna Roman Onderka, zástupci Dopravního podniku města Brna - generální ředitel Bedřich Prokeš a tisková mluvčí Linda Škrancová, zástupce výrobce Škody Transportation Petr Vízdal a také brněnský opat Lukáš Evžen Martinec, který tramvajím požehnal.
Nové tramvaje byly pokřtěny jmény Eliška, Hanička, Ivuška, Janička a Karolínka. číst dále
autor: manil, 29. 4. 2011, trvalý odkaz

Slavnostní uvedení do provozu dalších pěti 13T

Ve čtvrtek 28. dubna v 11 hodin bude u vjezdu do vozovny Pisárky uvedeno do provozu dalších pět nových tramvají typu Škoda 13T. Slavnostního předání se zúčastní, jako i při dřívějších podobných příležitostech, zástupci města Brna v čele s primátorem Romanem Onderkou, zástupci Dopravního podniku města Brna a plzeňské Škody Transportation, která tramvaje dodala. Nebude chybět tradiční požehnání od starobrněnského opata Lukáše Evžena Martince.

Nové tramvaje dostaly evidenční čísla 1925 - 1929 a jména Eliška, Hanička, Ivuška, Janička a Karolínka. Jejich přehled najdete spolu s ostatními 13T v evidenci. číst dále
autor: Miky, 26. 4. 2011, trvalý odkaz

Den otevřených dveří v depozitu TMB - Řečkovice

trolejbusy v řečkovickém areálu TMB I letos, jako již tradičně, pořádá Technické muzeum Brno ve svém veřejnosti nepřístupném areálu býv. řečkovických kasáren den otevřených dveří. Akce se koná o víkendu 30. dubna a 1. května, areál bude po oba dny otevřen od 9:00 do cca 17:00. K vidění bude tradiční "sortiment" exponátů, tzn. většina sbírkovaných autobusů a trolejbusů, nákladní vozidla, výběr osobních vozidel a kromě tradiční přehlídky hasičské techniky HZS a některých SDH budou hostovat i vozidla mimobrněnská. Nebude chybět občerstvení, praktické ukázky techniky a doprovodný program, jako například dálkově řízené modely. Všichni jste zváni, počasí objednáno :-). číst dále
autor: Verusha, 3. 4. 2011, trvalý odkaz

Dvě nové lodě přijely do Brna

Po náročné čtyřdenní cestě projely ve čtvrtek 31. března po poledni branami areálu lodní dopravy dva trajlery s novými loděmi pro Brněnskou přehradu. Dostanou, jak jsme již zmínili, jména partnerských měst města Brna - Vídeň a Utrecht. Na hladinu ale hned nevyplují, musí se nejprve podrobit dokončovacím pracem. Ty zahrnují například lakování do červeno-modrých barev, montáž kamerového systému nebo montáž kabiny kapitána a zábradlí na horní palubě. Po dokončení těchto úprav se konečně podívají na vodu, před zahájením ostrého provozu ale nejprve podstoupí několik zkušebních plaveb.

Slavnostního uvedení do provozu se podle plánu dočká jako první loď Vídeň, a to dne 14. května. V tento den si zároveň připomeneme výročí 65 let lodní dopravy (první lodě na tehdy Kníničské přehradě vypluly 5. května 1946). O dva týdny později, 28. května, bude pak slavnostně na hladinu spuštěna loď Utrecht, tentokrát při příležitosti zahájení letošního ročníku festivalu Brno - město uprostřed Evropy.

Ti, kdo se nemohou dočkat provozu lodí na přehradě, mohou přijít do přístaviště v Bystrci už 16. dubna. Na tento den je na desátou hodinu naplánováno již tradiční slavnostní zahájení plavební sezóny s nástupem kapitánů, o půl jedenácté pak vyplují lodě na krátkou okružní plavbu, při níž se bude moci zdarma svézt i veřejnost, a v 11:30 pak vypluje první pravidelný spoj podle letošního plavebního řádu.

Pro úplnost ještě doplňme pár technických údajů nových lodí, shodných také s již rok provozovanou lodí Lipsko:
Délka trupu: 25 m
Šířka trupu: 6,22 m
Maximální ponor: 1,15 m
Hmotnost prázdné lodi: 58 t
Obsaditelnost: 200 osob
Max. rychlost: 15 km/h
Výtlak: 90 t číst dále
autor: Miky, 31. 3. 2011, trvalý odkaz

"Křest" nových tramvají 13T

Čerstvě dodaná 1922 Jak jsme již informovali, během prosince 2010 a ledna 2011 bylo z plzeňské Škodovky dodáno 5 nových tramvají 13T. Brno se i nadále drží tradice pojmenovávání nových tramvají dívčími jmény, a proto se i tato pětikusová série pro rok 2010 dočká slavnostního "křtu", u kterého nebudou chybět zástupci Dopravního podniku města Brna, a. s., plzeňské Škody Transportation, a. s., primátor Statutárního města Brna Bc. Roman Onderka, MBA a další představitelé města Brna. Slavnost se odehraje ve čtvrtek 27. ledna ve 12.30 ve smyčce u vjezdu do vozovny v Pisárkách a tramvaje 1920 - 1924 při ní dostanou jména Verunka, Zuzanka, Anička, Boženka a Danuška.

Ač se může navenek zdát, že jsou nové vozy od těch starších k nerozeznání, po nástupu cestující zjistí, že všeobecně opovrhované podélné uspořádání sedaček v lichých článcích vzalo za své a bylo nahrazeno sedačkami po a proti směru jízdy (viz aktualita). Nezbývá než doufat, že se v dohledné době přesvědčíme, že zvolení tohoto uspořádání byl krok k lepšímu a pohodlí sedících cestujících nebude omezováno těmi stojícími. číst dále
autor: Miky, 24. 1. 2011, trvalý odkaz