Akce - rok 2016 | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Akce - rok 2016

Křest nových tramvají 13T

Vůz 1939 odpočívá ve smyčce Komárov Celkem 19 tramvají 13T6 dodaných v letošním roce bude slavnostně pokřtěno ve čtvrtek 22. prosince 2016 od 13:00 do 15:00 na náměstí Svobody. Vozy evidenčních čísel 1931 - 1949 přitom dostanou jména významných osobností spjatých s městem Brnem, resp. s jednotlivými městskými částmi, které také dostaly možnost jména navrhnout. Zároveň proběhne pokus o překonání rekordu z roku 2009, kdy bylo pokřtěno celkem 12 tramvají.

Pro úplnost dodejme, že první z letošních tramvají 13T6, vůz 1930, byla pokřtěna již 6. října a nese jméno Bohuslava Fuchse, architekta a urbanisty, jenž od roku 1923 působil v Brně a realizoval zde například stavbu hotelu Avion, pavilonu města Brna nebo lázní v Zábrdovicích. číst dále
autor: Miky, 20. 12. 2016, trvalý odkaz

Mikulášská tramvaj

I v letošním roce je pro děti připravena mikulášská nadílka v historické tramvaji a doprovodný program. Hlavní část programu se bude odehrávat v pondělí 5. prosince od 16:00 do 19:00 na odstavné koleji na Komenského náměstí, odkud bude tramvaj vyjíždět přes Českou na náměstí Svobody a zpět. číst dále
autor: Miky, 3. 12. 2016, trvalý odkaz

Vánoční tramvaj vyjíždí do brněnských ulic

POZOR: Z důvodu bezpečnostních opatření ze strany Policie ČR byl provoz vánoční tramvaje ukončen již 20. 12.

V pátek 25. 11. 2016 poprvé vyrazí do ulic novinka na brněnských kolejích - Vánoční tramvaj. Vyzdobený retro vůz T3 1525 bude v intervalu 20 minut vyjíždět z náměstí Svobody okruhem ulicemi Rašínovou, Rooseveltovou, Benešovou a Masarykovou a cestou zastaví na všech zastávkách (s výjimkou zastávky Janáčkovo divadlo). V provozu bude do pátku 23. 12. 2016. V tramvaji bude platit běžný tarif IDS JMK, jízdní řád naleznete níže.

Technické řešení vánočního osvětlení na tramvaji bylo převzato z DP Bratislava, kde Vánoční tramvaj (Tatra T2) s LED osvětlením v adventní době již několikátým rokem jezdí. Bylo využito LED diodových řetězů od firmy OSRAM různých délek určených pro vnější prostředí, které byly zavěšeny pomocí samolepicích kabelových příchytek na skříň vozu. Rozmístění řetězů na bocích vozu je řešeno jako pravidelná matice diod s tím, že na obou čelech a na obou bočnicích jsou z řetězů vytvořeny hvězdy. Diodami je pokryta i střešní oblina a sloupky, a to tak, aby nezakrývaly vnější osvětlení tramvaje a neoslňovaly řidiče.

Napájení diod je rozděleno do několika okruhů, aby při výpadku nebo přerušení některého z řetězů nedošlo k pohasnutí celé tramvaje. Obvody mají vlastní jištění pojistkami a pro zajištění bezpečnosti jsou ještě jištěny oddělovacími měniči, které v případě poruchového přeskoku trakčního napětí do ovládacích obvodů zabrání zavlečení vysokého napětí do vánočního osvětlení a vyloučí tak případný kontakt osob s trakčním napětím.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první využití LED pásů v České republice pro dekoraci vnějších částí tramvaje, bude letošní provoz Vánoční tramvaje řešen jako zkušební s tím, že v případě bezporuchového provozu dojde ke schválení tohoto technického řešení k libovolnému užití na tramvajích v ČR.

Přiložené fotografie dokumentují vůz v průběhu instalačních prací, kdy ještě nebyly zapojeny všechny okruhy vánočního osvětlení.

» číst celý text... číst dále
autor: Miky, manil, 23. 11. 2016, trvalý odkaz

Retro tramvaje na desítce

Mimo pravidelné víkendové nasazování dvounápravových historických tramvají na linku H4 (viz Zahájení sezónního provozu historických vozidel) budou v letním období každou první sobotu v měsíci nasazovány na 2. kurz linky 10 nově opravené retro tramvaje ČKD Tatra T3 1525 nebo K2 1123II. Retro tramvaj bude zajišťovat všechny spoje linky 10 od 9:30 do 19:30. Odjezdy v ranních a večerních hodinách budou zajišťovat přejezdové kurzy z jiných linek. Svezení retro tramvají bude možné v rámci běžného tarifu a přepravních podmínek IDS JMK.» číst celý text... číst dále
autor: manil, 29. 6. 2016, trvalý odkaz

Zahájení sezónního provozu historických vozidel

Trolejbus 9Tr na lince H24 v Jundrově V sobotu 25. června bude zahájen pravidelný sezónní provoz historické tramvajové a trolejbusové linky. Tramvaje budou stejně jako v minulém roce jezdit na zvláštní lince H4 v trase Komenského náměstí - Česká - Náměstí Svobody - Hlavní nádraží - Hybešova - Mendlovo náměstí, trolejbusy pak zajistí provoz na zvláštní lince H24 v trase Mendlovo náměstí - Pisárky - Vozovna Komín. V zastávce Mendlovo náměstí je možné mezi oběma linkami přestoupit.

Linky H4 a H24 budou v provozu vždy o víkendech a svátcích od 10:00 do 18:00 v intervalu 60 minut. Platí zde běžný tarif IDS JMK s výjimkou přepravy jízdních kol a nadměrných zavazadel, která v historických vozidlech není povolena. V tramvajích budou i průvodčí. Provoz historických linek se předpokládá do 28. září.

» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 22. 6. 2016, trvalý odkaz

Dopravní nostalgie 2016

Trolejbus Škoda 7Tr v roce 2014 Již tradiční součástí oslav v rámci festivalu Brno - město uprostřed Evropy je i Dopravní nostalgie, při níž jsou k vidění historická vozidla veřejné dopravy. Letos tato událost připadá na víkend 18. - 19. června. V sobotu 18. června bude program zahájen v 10:00 na náměstí Svobody, kde budou také vystaveny historické tramvaje (včetně parní lokomotivy Caroline) a autobusy. Trolejbusy budou k vidění v nedaleké Brandlově ulici. Při zahájení budou také představeny nově zrekonstruované retro vozy T3 1525 a K2YU 1123II. Od 11:15 se pak začnou tramvaje, trolejbusy i autobusy řadit na zvláštní linky do oblasti Husovic a Obřan. Historické autobusy pojedou také do Slavkova u Brna, kde bude jízdenka platit současně jako vstupenka do zámku. Na neděli 19. června připravila společnost Kordis JMK "Historické kolečko" s doprovodným programem v Kuřimi. Trasa kolečka vede z brněnského hlavního nádraží historickým parním vlakem do Kuřimi, dále autobusem do Bystrce k zoologické zahradě, trolejbusem do Pisárek a tramvají do centra na náměstí Svobody, je možné je absolvovat i v opačném směru. Kromě toho bude stejně jako v sobotu v provozu i parní tramvaj Caroline.

» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 15. 6. 2016, trvalý odkaz

Seznamte se: Vozovna Slatina

Odstavná plocha ve Slatině v 80. letech Poslední z exkurzí v sérii "Seznamte se" se uskuteční v úterý 14. června ve vozovně autobusů ve Slatině. Provoz zde byl zahájen v roce 1976, letos si tedy připomínáme 40. výročí. V současnosti se jedná o větší ze dvou autobusových vozoven, kde je deponováno necelých 190 vozů. Přes polovinu tohoto počtu tvoří autobusy s pohonem na CNG, které byly dodány v minulých letech a pro něž bylo vybudováno potřebné dílenské zázemí a v neposlední řadě moderní plnicí stanice. Sraz účastníků je v 16:00 u vrátnice autobusové vozovny. číst dále
autor: Miky, 22. 5. 2016, trvalý odkaz

Brněnská muzejní noc 2016

Před dvěma lety zajišťoval dopravu na lince E také bílý vůz 7379 Po oslavách 70. výročí lodní dopravy bude v sobotu 21. května následovat tradiční Brněnská muzejní noc, letos již dvanáctá. Řada muzeí bude až do půlnoci otevřena pro neobvyklou noční návštěvu, a to buď zdarma, nebo za symbolické vstupné. Pro dopravu do areálů vzdálenějších od centra města je i letos připraveno 8 zvláštních bezplatných linek.

Zvláštní linky budou v provozu na těchto trasách:


Linka A: Česká - Klusáčkova - Skácelova - Technické muzeum

Linka B: Žlutý kopec - Česká - Jugoslávská - Bratislavská - Körnerova - Česká - Žlutý kopec

Linka C: Česká - Mohyla Míru

Linka D: Česká - Úzká - Komárov - Chrlické náměstí - Rajhrad

Linka E: Česká - Hrad Špilberk

Linka F: Česká - Mendlovo náměstí - VIDA! - Anthropos

Linka G: Česká - Úzká - Hladíkova - Zetor Gallery

Linka H: Česká - Předklášteří


Linky jsou v provozu od 18:00 do 0:30 podle zvláštního jízdního řádu. Vybrané odjezdy na nich zajistí nízkopodlažní autobusy. Doprava na linkách A - H je zdarma.

Vzhledem k omezené kapacitě areálů Mohyly Míru a Podhoráckého muzea v Předklášteří je třeba pro nástup do autobusů linek C a H předložit bezplatnou místenku. Místenky budou od 18. května k dispozici v informační kanceláři DPMB na Novobranské ulici, přičemž část je vydávána ve středu 18., část ve čtvrtek 19. a část v pátek 20. května.

Kromě linek C a H budou všechny linky operativně posilovány podle aktuální poptávky. Provoz tramvajových linek 1, 4 a 8 bude prodloužen nad rámec běžných jízdních řádů a posíleny budou také první rozjezdy běžných nočních linek od hlavního nádraží.

Jízdní řády zvláštních linek a plánek přestupního uzlu Česká naleznete na stránkách www.dpmb.cz, další informace o muzejní noci pak na stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz. číst dále
autor: Miky, 16. 5. 2016, trvalý odkaz

70 let lodní dopravy

Brněnská přehrada s lodí Moskva (později Dallas) v 50. letech V sobotu 21. května se bude v bystrckém přístavišti konat hlavní část oslav 70. výročí lodní dopravy na brněnské přehradě. Od 12:00 do 18:00 bude v areálu lodní dopravy připraven den otevřených dveří. Kromě prohlídky zázemí budou na návštěvníky čekat bezplatné projížďky lodí, výstava fotografií, výtvarná dílna a další bohatý doprovodný program. Doprava návštěvníků bude kromě pravidelných linek MHD zajištěna mimořádnou autobusovou linkou 101 v trase Náměstí Rudé armády (Česká) - Přístaviště, na niž budou nasazeny historické autobusy Technického muzea. Na lince platí zvláštní tarif, jízdné je stanoveno na 30 Kč (jednosměrná jízdenka) a 50 Kč (zpáteční jízdenka). číst dále
autor: Miky, 16. 5. 2016, trvalý odkaz

Seznamte se: Vozovna Pisárky

Pohled na pisáreckou vozovnu v roce 1978 Další exkurze z programu "Seznamte se" bude následovat v úterý 10. května a bude se konat jen o několik metrů dál, než ta minulá - zájemci si při ní budou moci prohlédnout areál vozovny tramvají v Pisárkách. Jedná se o nejstarší brněnskou vozovnu, která pamatuje i éru koňky a parní tramvaje. Dnes v ní má domov přes 170 tramvají. Začátek je stanoven na 16 hodin, sraz účastníků proběhne na výstupní zastávce tramvaje u vrátnice. číst dále
autor: Miky, 1. 5. 2016, trvalý odkaz

Přehlídka automobilové techniky 2016

Ikarus 280.08 v areálu TMB Řečkovice I v letošním roce se uskuteční tradiční den otevřených dveří v depozitáři Technického muzea v Řečkovicích. O víkendu 23. - 24. dubna 2016 vždy od 9:00 do 17:00 bude na návštěvníky čekat výstava exponátů Technického muzea, na návštěvu ale přijede například i souprava autobusu Škoda 706 RTO s přívěsem Karosa B40 Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice nebo legendární popelářský automobil Škoda 706 RT z Výtopny Zdice. Nebude chybět ani přehlídka hasičské a vojenské techniky, ať už historické, nebo té nejmodernější. Připraveny jsou i oblíbené ukázky činnosti hasičů.

Vstupné činí symbolických 20 Kč, děti do 130 cm výšky a držitelé průkazů ZTP mají vstup zdarma. Areál se nachází přímo u zastávky linek 41 a 71 Žilkova, dostupný je také pěšky od konečné linky 1 v Řečkovicích. Na místě bude zajištěno občerstvení a prodej upomínkových předmětů. číst dále
autor: Miky, 20. 4. 2016, trvalý odkaz

Zahájení plavební sezóny 2016

Loď Utrecht na Brněnské přehradě Zahájení jubilejní 70. plavební sezóny na Brněnské přehradě proběhne v bystrckém přístavišti v sobotu 16. dubna 2016. V 10:00 nastoupí v prostoru můstku č. 3 (pod kotvou) kapitáni ve slavnostních uniformách, vedoucí lodní dopravy podá hlášení generálnímu řediteli DPMB, zazní znělka lodní dopravy a na stožár vystoupá vlajka. Následovat bude ukázka spouštění lodě na hladinu a krátká zahajovací plavba, které se budou moci bezplatně zúčastnit i návštěvníci. Od 11:30 pak bude zahájen provoz podle pravidelného plavebního řádu.

Zimní období je vždy na přehradě věnováno pravidelné údržbě a opravám lodí. Letos ale navíc na návštěvníky čeká nové přístaviště na jedné z nejfrekventovanějších zastávek na Kozí horce. Konstrukčně je podobné přístavišti U Kotvy, jedná se tedy o pevné molo s přístavním můstkem, které umožní bezbariérový nástup do lodi. Samozřejmostí je pohodlná štěrková přístupová cesta.

Na oslavy 70. plavební sezóny zve i zbrusu nové VarioLF 1575 Jak už bylo zmíněno, lodní dopravu čeká letos jubilejní 70. sezóna, na což upozorňuje i celovozová reklama na tramvaji VarioLF 1575II, která vyjela poprvé s cestujícími před pouhým měsícem. Při příležitosti tohoto kulatého výročí je připravena řada akcí pro veřejnost, o nichž budou průběžně zveřejňovány podrobnější informace. číst dále
autor: Miky, 11. 4. 2016, trvalý odkaz

Seznamte se: Oddělení vzdělávání zaměstnanců

Setkání návštěvníků proběhne u tramvajové smyčky před vjezdem do vozovny Ve čtvrtek 7. dubna čeká na návštěvníky další z exkurzí v rámci programu "Seznamte se". Tentokrát se pro zájemce otevřou dveře Oddělení vzdělávání zaměstnanců, které zajišťuje výcvik a přípravu budoucích řidičů (nejen) MHD jejich pravidelná školení a další různé kurzy pro zaměstnance. Kromě prezentace činnosti oddělení nebude chybět ukázka trenažerů pro výcvik jízdy s osobním vozidlem a s autobusem, které si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet. Oddělení vzdělávání zaměstnanců se nachází v Pisárkách a účastníci tentokrát mají možnost výběru dvou časů začátku exkurze - první skupina se setká u tramvajové vrátnice u vjezdu do vozovny v 16:00, druhá skupina tamtéž o hodinu později, tedy v 17:00. číst dále
autor: Miky, 6. 4. 2016, trvalý odkaz

Zelený čtvrtek s Pivní šalinou

Stalo se už tradicí, že na Zelený čtvrtek vyrazí do ulic města restaurační tramvaj K2R-RT 1018. I letos čeká návštěvníky 45minutová okružní jízda městem, při které nebude chybět sezónní Zelené pivo. Odjezdy z Mendlova náměstí jsou stanoveny na každou celou hodinu od 17:00 do 20:00, jízdenky v ceně 60 Kč budou k dostání na palubě tramvaje.

V pátek 1. dubna pak bude zahájen pravidelný sezónní provoz Pivní tramvaje, kdy bude každý pátek až do 28. října vyjíždět na okružní jízdy podle stanoveného jízdního řádu. Jízdné činí 60 Kč (v předprodeji 50 Kč) a na palubě bude na čepu Starobrno Medium 11°.» číst celý text... číst dále
autor: Miky, 23. 3. 2016, trvalý odkaz

Seznamte se: Vozovna Medlánky

Březnová exkurze ze série "Seznamte se" zavede návštěvníky do vozovny tramvají a autobusů v Medlánkách v úterý 8. března. Medlánecká vozovna slouží brněnské MHD od roku 1958 a v průběhu historie se v ní vystřídaly všechny tři trakce. Začátek exkurze je v obvyklých 16:00 a sraz návštěvníků proběhne u tramvajové vrátnice. číst dále
autor: Miky, 2. 3. 2016, trvalý odkaz

VIII. ročník Promítání - východní Německo, Balkán, Ukrajina, Arménie a další

K2YU v bosenském Sarajevu Souprava tramvají T3D v německém Chemnitz Tramvajové metro v ukrajinském Krivoj-Rogu Vážení přátelé, dopravní fanové a příznivci stránek BMHD.cz,
zveme Vás na tradiční Promítání, které každoročně pořádáme pro naše přátele a čtenáře. Jedná se o celovečerní program plný dopravních fotek, zážitků a také veselých historek z letních "tramvajových a trolejbusových" expedic týmu správců BMHD především do měst a států východní Evropy.

» číst celý text... číst dále
autor: manil, 8. 2. 2016, trvalý odkaz

Seznamte se: Energetický dispečink Tábor

V úterý 9. února nabídne brněnský dopravní podnik další exkurzi ze série "Seznamte se". Tentokrát se návštěvníci podívají na pracoviště energetického dispečinku, který zajišťuje bezproblémový chod napájecí soustavy tramvají a trolejbusů v celém Brně. Naleznete jej na adrese Tábor 18 (nedaleko trolejbusové zastávky Spojovací) a sraz účastníků zde bude v 16 hodin. číst dále
autor: Miky, 3. 2. 2016, trvalý odkaz

Seznamte se: Vozovna trolejbusů Husovice

Další z exkurzí v rámci programu "Seznamte se" zavede návštěvníky do vozovny trolejbusů v Husovicích v úterý 12. ledna. Husovická vozovna byla postavena v letech 1927-1928 a nejprve sloužila tramvajím. V roce 1949 sem přibyly trolejbusy, kterým byla vyčleněna krajní část haly s výjezdem do ulice Dačického. Od roku 1971, kdy ji tramvaje oputily, patří vozovna pouze trolejbusům a dnes zde sídlí také pracoviště údržby trolejového vedení. Začátek exkurze je v 16:00, účastníci se setkají u brány v ulici Svitavské. číst dále
autor: Miky, 4. 1. 2016, trvalý odkaz