Ostatní - rok 2018 | Aktuality | MHD Brno
Fórum Fotogalerie Online sledování Vypravenost Evidence

Ostatní - rok 2018

Indukční smyčka pro neslyšící v tramvaji

VarioLF2R.E 1120 na lince 1 Dopravní podnik města Brna ve spolupráci s Unií neslyšících Brno zahájil zkušební provoz tramvaje vybavené zařízením, díky němuž nedoslýchaví cestující používající sluchadla lépe uslyší hlášení zastávek a další informace přehrávané vozovým rozhlasem. Speciální indukční smyčka byla nainstalována do vozu VarioLF2R.E 1120III, který je nejčastěji vypravován v soupravě s vozem VarioLFR.E na linku 1. Systém funguje na principu zachycení signálu vysílaného touto smyčkou, který je sluchadlo schopné odlišit od okolního ruchu a následně jej zesílit. V České republice se jedná o první projekt svého druhu a v případě, že se zařízení osvědčí, mělo by dojít k jeho rozšíření do všech tramvají. Projekt podpořil také Magistrát města Brna, a to dotací ve výši 26 tisíc korun. číst dále
autor: Miky, 15. 11. 2018, trvalý odkaz

Změny v Tarifu IDS JMK od 1. září

IDS JMK Od 1. září 2018 bude v příměstské a meziměstské dopravě v České republice zavedena sleva 75 % z ceny jízdného pro děti od 6 do 15 let, mládež od 15 do 18 let, studenty od 18 do 26 let a seniory od 65 do 70 let. V souladu s tímto opatřením dojde ke změně Tarifu IDS JMK, jejíž hlavní body zde shrneme.

Pro cestu mimo Brno (tarifní zóny 100 a 101) nebo mezi Brnem a mimobrněnskou zónou bez přestupu budou moci nově děti, mládež, studenti a senioři využít jízdenky označené jako "zlevněná A" v ceně 25 % základního jízdného.

V případě, že cestující z kategorií mládež, studenti a senioři cestuje pouze v rámci Brna nebo na jeho území přestupuje, je nutné využít jízdenku "zlevněná B". Bezplatná přeprava dětí do 10 let na území Brna zůstává zachována, děti od 10 do 15 let mohou i v Brně cestovat s jízdenkou "zlevněná A".

Výrazné slevy se zavádí také u předplatních jízdenek pro seniory. Zvláštní roční kupón, který opravňuje seniory do 70 let využívat v zónách 100 a 101 zlevněné jednorázové jízdenky, bude nově stát 840 Kč (dříve 420 Kč) a umožní držiteli cestovat s jízdenkou "zlevněná A".

V Brně se nově zavádí tzv. navazující měsíční jízdenka. K dispozici bude pouze v elektronické podobě na e-shopu www.brnoid.cz a na základě bezproblémového a včasného placení jízdného inkasem se bude její cena postupně snižovat, až se přiblíží ke dvanáctině ceny roční jízdenky. Zavedení navazující jízdenky má význam pro cestující, pro něž může být jednorázový výdaj za roční jízdenku příliš vysoký.

Kompletní přehled nového tarifu včetně ceníku a další informace je možné najít na stránkách DPMB (odkaz) a IDS JMK (odkaz). číst dále
autor: Miky, 27. 8. 2018, trvalý odkaz

Zkušební provoz elektronického označníku BiZON

Elektronický označník BiZON na zastávce Mozolky (foto: DPMB) Od pondělí 11. června mohou cestující na zastávce Mozolky v Žabovřeskách narazit na novinku v podobě elektronického interaktivního označníku s označením BiZON. Označník dodala firma VARS BRNO, a. s., a ke zkušebnímu provozu jej brněnskému dopravnímu podniku zdarma zapůjčila firma UNICAB, s. r. o., prozatím na neomezenou dobu.

Označník je tvořen patnáctipalcovým displejem využívajícím technologii e-paper, který spotřebovává elektrickou energii pouze při změně zobrazovaných informací; umožní tedy ušetřit až 90 % procent nákladů oproti elektronickým panelům používaným v současnosti v Brně i v Jihomoravském kraji. V horní části jsou uvedeny aktuální odjezdy jednotlivých spojů, ve spodní části pak text o zkušebním provozu. Pomocí jediného ovládacího tlačítka je možné zobrazit jednotlivé jízdní řády, mapy sítě a další informace, například o výlukách a změnách v organizaci MHD. Díky použité technologii je displej výborně čitelný i na přímém slunci, za snížené viditelnosti pak čitelnost zajišťuje podsvícení. Výhodou je možnost nahrání všech zobrazovaných informací na dálku pomocí datového připojení. Samozřejmostí je funkce hlasového předčítání informací pro zrakově postižené cestující. Označník je odolný vůči povětrnostním vlivům i vůči projevům vandalismu.

Pro zpětnou vazbu byla zřízena zvláštní e-mailová adresa oznacnik@dpmb.cz, kam mohou cestující posílat své náměty a připomínky. Dopravní podnik má do budoucna zájem o rozšíření tohoto typu označníku i na další zastávky. Další podrobnosti o označníku jsou uvedeny na stránkách firmy VARS: www.vars.cz/oznacnik. číst dále
autor: Miky, 15. 6. 2018, trvalý odkaz

Tramvaj Plotní - výluka tramvají do Komárova se blíží

"Trojče" VarioLF + VV60LF + T3R.EV už v ulicích Brna nepotkáme, minulostí je i budova bývalé Vlněny v ulici Dornych. Zanedlouho odtud zmizí i tramvajové koleje. Dne 31. ledna proběhla na radnici městské části Brno-střed diskuze k plánované dlouhodobé uzavírce ulic Dornych a Plotní spojené s přesunem komárovské tramvajové tratě. Kromě představitelů dotčených městských částí se akce také zúčastnili zástupci Dopravního podniku města Brna, a to generální ředitel Ing. Miloš Havránek a provozní ředitel Ing. Jan Seitl. Představili přitom plánovanou organizaci veřejné dopravy v průběhu uzavírek.

V první etapě bude uzavřena ulice Dornych v úseku mezi Zvonařkou a zastávkou Konopná. Přípravné stavební práce by měly být zahájeny po jarních prázdninách, přerušení dopravy v ulici Dornych nastane o měsíc později, tedy 12. března. Od tohoto data bude linka 12 ukončena ve smyčce Zvonařka. Náhradní doprava bude řešena pomocí pravidelných autobusových linek 40, 48 a 63 odkloněných ve směru do centra ulicí Plotní. Pravidelné linky doplní výluková autobusová linka x12 v úseku Úzká - Komárov a také linka 50 prodloužená o stejný úsek, tedy z Komárova na Úzkou. Linka 64 pojede obousměrně přes Černovické nábřeží a ulicí Křenovou, Masnou a přes Černovické nábřeží bude také odkloněna linka 67. Spoje linky 67 jedoucí nyní pouze na Zvonařku budou ukončeny v Komárově.

Noční autobusová linka N95 a regionální linka 109 pojedou obousměrně ulicí Plotní.

Pro uvolnění kapacity zastávek na Úzké se jedná o přesunu zastávky regionálních linek 701 a 702 do ulice Uhelné, to ale zatím nebylo potvrzeno.

Uvedená dopravní opatření se předpokládají přibližně na dobu jednoho roku, poté naváže druhá etapa stavby s přerušením tramvajové dopravy i do smyčky Zvonařka. Podrobnější informace o dalších etapách by měly být známy ve druhé polovině roku 2018. číst dále
autor: Miky, 1. 2. 2018, trvalý odkaz

PF 2018

PF 2018 Do nového roku Vám, vážení návštěvníci, přejeme, aby se Vám vše dařilo podle Vašich představ. Budeme rádi, když se budete na naše stránky pravidelně vracet, a i v nadcházejícím roce se budeme snažit přinášet aktuální a zajímavé informace z dění v oblasti MHD v Brně a nejbližším okolí.

Tým správců BMHD.cz číst dále
autor: BMHD, 2. 1. 2018, trvalý odkaz